Kahve

V60 İle Filtre Kahve Demleme İşleminde Püf Noktalar Nelerdir?

V60’ın kökeni genellikle 1908 yılına, Dresdenli Melitta Bentz adlı bir Alman ev hanımının kahve hazırlamak için filtre olarak (o sırada genellikle kullanılan keten olanlar yerine) bir yaprak kağıt kullandığı zamana kadar uzanır. Ama sadece bu değil.Çıkarmak için, emici kağıtla kaplı, dibinde delik olan bakır bir tencere kullandı.  V60’ın ilkel bir formu, İmparatorluk Patent Ofisi’nde patenti alındı .

Filtre kahve: V60 Yöntemi Nasıl Çalışır?

V60’ın mekanizması çok basittir. Suyu doğrudan kahve tozunun üzerine dökerek filtre kahvenin çıkarılmasından oluşan dökme sistemine dayanır. Filtre kahve daha sonra üst kısma yerleştirilir, taze çekilmiş kahve ilave edilir, üzerine sıcak su dökülür ve süzülmeye bırakılır, böylece filtre kahve de bulunan maddeleri çözer ve güzel kokulu bir filtre kahve içmenizi sağlar. 

V60: Filtre Kahvenin Avantajları

Neden barmenler için en popüler sistem? 2019 İtalyan filtre kahve hazırlama sanatı – ve Cristina Caroli ile birlikte Bologna’daki, şehrin en iyi markalarından biri olan Aroma barın sahibi Alessandro Galtieri, “En büyük avantajı çok yönlülüğüdür” diye açıklıyor.

 “ Kullanımı kolay, ancak hepsinden önemlisi, elde etmek istediğimiz filtre kahveye göre değiştirmemize izin veriyor”. 

Espresso hazırlama konusunda daha önce gördüğümüz gibi, iyi bir filtre kahve için benzersiz bir tarif oluşturmak zordur. Kahve çekirdek seçiminden suya kadar dikkate alınması gereken birçok değişken vardır. Ve aynı hammaddeden yola çıkarken farklı bir sonuç elde etmenin birçok yolu var: “Tek yapmanız gereken suyun akış hızını değiştirmek, yavaş hareketler yapmak, fincanda farklı aroma ve özelliklere sahip olmak”. 

V60 Hazırlamak İçin Gerekenler

Zaman zaman kişiye özel hazırlayabileceğimiz ve Moka Pot’a alternatif olarak evde kolayca hazırlayabileceğimiz bir içecek (hazırlanması biraz daha uzun sürüyor, doğru, ancak içeceğin zarif tadı tüm beklemelerin karşılığını verecektir). Cafelerde çok hassas teraziler, su ısıtıcılar ve özel zamanlayıcılar kullanılıyor ancak bir ev kahvesi için evinizdekilerden memnun kalabilirsiniz: “Elbette V60 kahve makinesine ihtiyacınız var, ancak klasik bir elektronik tartı kullanabilirsiniz ve bir cep telefonu zamanlayıcısı. 

Bunun yerine, su sıcaklığını gösteren bir elektrik sistemi ile donatılmış ve özel şekilli bir ağızlığa sahip profesyonel su ısıtıcısı olan su ısıtıcısına biraz daha fazla para yatırmanız tavsiye edilir. Ancak endişelenmeyin: “Biraz daha ucuz olan ocağa koymak için su ısıtıcıları da var: bu durumda, suyun derecesini ölçmek için sadece bir termometreye ihtiyacınız var”. Online satış mağazalarında cüzzi bir fiyatta satılmaktadır.

Evde V60 Yöntemiyle Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?

Daha sonra hazırlık kısmına geliyoruz. Değişkenler çoktur, ancak Alessandro, V60 sistemini kullanmaya başlamak için izlenmesi gereken “temel” bir prosedür sunar.

Kahve Miktarı:

 Basit bir tarif için standart bir miktar olan 15 gram kahve ile başlayalım.

Çekirdeklerin Öğütülmesi:

Öğütme işlemi her zaman yerinde yapılmalıdır.. Partikül boyutu için 400 ile 750 mikron arasında kalması tercih edilir.

Su Sıcaklığı ve Türü:

 Suyun 90 ile 96 °C arasında bir sıcaklığa getirilmesi gerekir. Hafif olmalı ancak tamamen demineralize edilmemiş olmalı ve sabit kalıntı 150 mg/L’den az olmalıdır.

Kahvenin Yerleştirilmesi:

 Filtreyi hafifçe ıslattıktan sonra (alttaki filtre kahve kağıt kokularını gidermek ve sürahiyi ısıtmak için), sürahideki suyu alın ve çekilmiş kahveyi üst kısma dökün. 

Blooming:

 Ön infüzyon aşamasını belirtmek için kullanılan isimdir. Dairesel hareketlerle 30 milimetre su (kahvenin ağırlığının iki katı) ekliyoruz ve yaklaşık 30 saniye bekliyoruz.

Ekstraksiyon ve Demleme Oranı:

 Su ve öğütülmüş kahve arasındaki mükemmel oran olan demleme oranına ulaşana kadar ekstraksiyonu tamamlıyoruz. Toplamda 250 ml su için (kullanılan oran genellikle litre başına yaklaşık 60 gram kahvedir).

İşlem tamamladıktan afiyet ile içmesi kalacaktır. Taze kahve ile yapılan filtre kahvenin aroma ve tadım notlarındaki kesinliği daha da iyidir.

Sizlerde filtre kahve almak istiyorsanız filtre kahve çeşitleri içeriğimizden kahveleri inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir