Kahve

Syphon Kullanarak Kahve Demleme

syphon kahve demleme


Kahve severlerin farklı tatlar arayışına bir yanıt olarak bugün Syphon kahve demleme yöntemini paylaşacağız. Geleneksel yöntemlerden sıkılanlar genelde Frencpress yöntemini denerler. Fakat Syphon’ u da denemenizi şiddetle öneririz.

Syphon Kahve Nedir?

Üçüncü dalga kahve akımını hiç duydunuz mu? Yeni nesil kahve demleme yöntemi de diyebiliriz. Hazır öğütülmüş kahveyi alıp demlemektense kahve severler artık kahvesini kendi öğütüyor. Ve farklı demleme şekilleriyle farklı aromalar çıkartabiliyor. 3. nesil kahvecilik akımı kahveye saygı duymayı, ona bir kültür olarak yaklaşmayı ifade ediyor. Syphon kahve demleme yöntemi de 3. nesil bir yöntemdir. Aslında 1930’ larda Almanya’ da ortaya çıkan bu yöntem bugün çok fazla bilinmemektedir.


Syphon kahve demlemek için orta boyutta çekilmiş kahveye ihtiyacınız var. Bu yöntemde kahve, sıcak suyla buluşup 3 dk kadar bekletilir ve süzülür. Aromatik ve yumuşak bir tat isterseniz mutlaka denemelisiniz.

Syphon Nasıl Çalışır?

Syphon’ un temelde altlı üstlü iki adet tüpü ve altında ısıtıcısı bulunmaktadır. Üst hazneye orta çekilmiş kahve konur. Alt hazneye ise su koyulur. Bu haznelerin altında alevli bir ısıtıcı bulunmaktadır. Isıtıcı çalıştırılınca ısınan su basınç etkisiyle üst bölmeye çıkar. Burada kahveyle buluşur ve demlenme olayı gerçekleşir. 1.5 dk’lık bir bekleme süresinden sonra ısıtıcı kapatılır, yavaş yavaş soğuyan kahve basınç ortadan kalkınca tekrar alt hazneye geri döner. Yaklaşık 1 dk. içerisinde alt hazneye dönmüş olur. İşte Syphon filtre kahveniz hazır.

syphon kahve demleme

Chemex Kahve Demleme

Yine 3.nesil bir kahve demleme yöntemi olan Chemex’ ten de bahsedelim. Chemex kahve demleme yönteminde kalın-orta çekilmiş bir kahveye ihtiyacınız var. Bu yöntemde su Syphon’ un aksine kahvenin üzerinden dökülür.

  • Tek bir hazne ve normalden daha kalın bir filtre kağıdına ihtiyacınız var
  • Ayrıca filtre kağıdının akış noktasının çok dar olması gerekiyor.

Bu iki madde Chemex kahve demleme yönteminin püf noktalarıdır. Filtre kağıdının kalın ve akış noktasının dar oluşu, kahve-su birliktelik süresini artırır. Böylece kahvenin bütün aromasına ulaşmış oluruz.

V60 Kahve Demleme

V60 aparatı ile kahve demlemek oldukça basittir. Herhangi bir basınç gerektirmeyen bu yöntemde öncelikle filtre kağıdınızı aparatın üzerine yerleştirin. İçerisine her fincan için 18 gr. kahve koyduktan sonra 250 gr. suyu da ekleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken, kahvenin boyutudur. Bu demleme için orta-ince öğütülmüş bir kahve kullanmalısınız. 3 dk. içerisinde hazır olacaktır. Ortaya çıkan ise yoğun aromalı lezzetli bir kahve deneyimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir