Kahve

Sert Filtre Kahve

elek-filtre-kahve

Temelde iki tür kahve çekirdeği vardır. Bunlar Arabica ve robusta. Güçlü ve lezzetli filtre kahve içmek istiyorsak önce kahve kavurma derecelerini bilmemiz gerekecektir. Filtre kahve  sipariş ederken hangi kahve çekirdeklerinin en fazla kafein içerdiğini merak edebiliriz. Aşağıda renklere göre çekirdeklerin kafein oranlarını görebiliriz.

sert-filtre-kahve

Kahvenizi nasıl içersiniz? sert mi, en sert mi orta mı? Sert ise doğru yerdesiniz. Sert filtre kahve severlerimiz için en doğru yöntem çekirdeklerin kavurma şekline dikkat etmeleri olacaktır. Çekirdekler ne kadar fazla kavrulursa o kadar sert olacaktır kahveniz.   

 Lezzetli ve taze filtre kahvenin nasıl yapıldığına dair en doğru ve detaylı bilgiye  https://caykahvepazari.com/blog/filtre-kahve-nasil-yapilir/ adresinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Sert Filtre Kahve Yapmanın 3 Püf Noktası

Kahvesiz güne başlayamayan sevgili kahveseverlerimiz için sert kahve ye dair bütün bilgileri bu yazımızda en net şekilde bulacağınıza eminiz.

 Kahveye dair bütün bilgileri öğrenmek isteyen kahve meraklısı okurlarımızda sert filtre kahve ye dair bütün bilgilere en doğru şekilde erişeceklerdir. 

Filtre kahve, insanların güne enerjik başlamasını, gün içerisinde dinç olmalarını sağlayan popüler bir içecektir. Filtre kahveyi nasıl içmek istediğimize ise bizler karar veririz. Bunun içinde belirli yöntemler kullanırız. Peki nedir bu yöntemler gelin hep beraber öğrenelim.

1. yöntem: Kahvemizin tadını güçlendirmek için daha fazla kahve eklememiz gerekecektir. Daha fazladan kastımız tabi ki bütün kahveyi boşaltmak değildir 🙂 Buradaki oranı doğru ayarlamamız gerekecektir. Önerdiğimiz oran, bir fincana iki yemek kaşığı olacak şekildedir. Daha az bir oranda sert kahve istiyorsak eğer bu oranı bir yemek kaşığına düşürebiliriz. 

2. yöntem: Daha sert bir kahve içmek için ise ikinci yöntemimiz koyu kavrulmuş kahve çekirdekleridir. Burada kahve çekirdekleri ne kadar fazla kavrulursa kahvemizin tadı bir o kadar güçlü ve zengin olacaktır. Koyu kavurmak isterken lütfen yakmayınız. 🙂   

3. yöntem: Son yöntem ise filtre kahve demleme yöntemimizi değiştirmek olacaktır. Bütün yöntemleri denedik fakat yine de istediğimiz o sert tadı alamıyorsak demleme yöntemimizi değiştirmemizin zamanı gelmiş demektir. Örneğin filtre kahve makinesi ile demliyorsak,  bir süre v60 kullanabiliriz.

Burada dikkat etmemiz gereken püf nokta, kahvemizi demlediğimiz makinenin temiz olmasıdır. Kirli bir kahve makinesinden garip ve hoş olmayan tatlar gelebilir. Bu da kahvemizin tadını bozabilir.

Americano Mu Daha Sert Filtre Kahve Mi?

Americano aslında espressonun sıcak su ile yapılmış halidir.  Su ile seyreltilmiş bir shot espressodur bir yerde. Americano genellikle Robusta ve Arabica çekirdeklerinin karışımı ile yapılır.  İyi bir espresso ile yapılmışsa ve ağızda bıraktığı his farklı ise bu gerçekten sert bir filtre kahve ile eşdeğerdir. İyi yapılmadığı takdirde hiçbir zaman filtre kahveden sert olmayacaktır. Peki espresso mu daha sert yoksa filtre kahve mi? 

Espresso kahve daha katmanlı bir kahve çeşididir. Üst katmanında köpük kısmını, alt katmanında ise krema kısmını görebilirsiniz. Kahverengi bir rengi oluşur. Espressonun gövde kısmının rengi ise karamel rengindedir.

Filtre kahve ise, kahvenin üzerine belirli bir sıcaklıkta su dökülmesi ile yapılır. Espresso da olduğu gibi basınçlı su kullanılmaz. Kahvenin üzerine yavaşça sıcak su dökülmesi ile yapılır.

Filtre kahve, espresso kahveye göre daha yumuşak içimlidir. Yoğunluğu azdır. Daha yumuşak ve berrak bir içime sahiptir aynı zamanda. Espresso kahve daha yoğun ve güçlüdür. Bu yüzden Espresso Kahve her zaman için daha serttir.

Sert Demlenmiş Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Sert demlenmiş filtre kahve yapmak için öncelikle iyi kavrulmuş bir çekirdek kahveye ihtiyacımız var. Daha sonra sert demlenmiş filtre kahve yapımına geçebiliriz.

 1. Sert filtre kahvemizi french presste yapıyorsak eğer pressimizin temiz olmasına dikkat edelim. 
 1. French pressimizi temizledikten sonra koyu kavrulmuş filtre kahvemizi ilave edebiliriz. Burada ki oran bir fincana iki yemek kaşığı şeklinde olmalıdır. 
 1. Daha sonra fincan boyutumuz kadar kaynatılmış sıcak suyu ilave edelim.
 1.  Artık demlemeye bırakabiliriz. Burada demleme süresini biraz uzatmamız gerekecektir. Sert bir filtre kahve içmek istiyoruz çünkü. Normal demleme süresi 4-5 dakika uzunluğundadır. Biz ise biraz daha bekleterek daha iyi bir sert filtre kahve elde edeceğiz.
 1. Burada demleme süremiz 6-7 dakika uzunluğunda olmalıdır. 

Demledikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

Afiyet olsun!

French Press Olmadan Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kağıtlarımız bittiğinde asla panik yapmıyoruz, çünkü aşağıda size bir çok alternatif sunacağım. Dilerseniz hemen geçelim.

 1. Kağıt Havlu

Nasıl Yapılır?

 • Bir dökme veya damlama sepetinin içerisine kağıt havluyu filtre kağıdı şeklinde hizalayalım. 
 • İçerisine 2 yemek kaşığı filtre kahve ilave edelim.
 • Yavaş yavaş bir fincan kadar kaynatılmış sıcak suyu kağıt havlunun üzerine dökelim.
 • Su yavaş yavaş süzüldüğünde kağıt havluyu çıkarıp atabiliriz.
filtre-kahve
 1. Temiz Pamuk bez 

Nasıl Yapılır? 

 • Temiz bir bez seçelim.
 • Bezi bir dökme ya da kupanın içerisine koyalım. 
 • Lastik bir bant kullanarak kupanın ağzına sabitleyelim. 
 • 2 yemek kaşığı çekilmiş kahveyi içerisine ilave edelim. 
 • Üzerine ise yavaş yavaş kaynar su dökelim. 
 • Su geçtiğinde ise bezi çok dikkatli bir şekilde çıkarabiliriz. Bezi tekrar kullanmak için yıkayabiliriz. 
sert-kahve
 1. İnce Örgü Elek

Nasıl Yapılır?

 • Bir bardak ölçü kabının dibine 2 yemek kaşığı kahve ilave edelim. 
 • Üzerine çok fazla kaynar olmayan su dökelim ve bir kez karıştıralım.
 • Kahveyi bir kupa üzerine yerleştirilmiş ince gözenekli bir elekten geçirelim. 
 • Kahve telvelerini yakalamak istersek, eleğin üzerine ince bir tülbent geçirelim. 
 • Sonrasında süzülmesini bekleyip demlemeye bırakabiliriz.
 • Afiyet olsun!
elek-filtre-kahve

Kaliteli ve taze bir filtre kahve önerisi için https://caykahvepazari.com/ 

adresinden kolayca sipariş verebilirsiniz. 

Üstelik kargo ücretsiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir