Kahve

Latte’ye Dair Bilmeniz Gerekenler

Kahve her zaman bir konuşma konusu olarak kalacaktır. Kahvenin demlenmesinden tekniğine kadar klasik kahve yöntemlerinde birçok değişiklik yapıldı. En çarpıcı değişikliklerden biri, birçok yeni kahve içeceklerinin ortaya çıkması oldu. Altın kombinasyon hala kahve ve süt. 🙂 

Peki bu sütlü popüler kahve içecekleri arasındaki farklar nelerdir?

Dilerseniz 3 kahve içeceğinin temelinden başlayalım.

Latte, cappuccino ve flat white. Üçü de güçlü espresso ile yapılır.  Daha sonra farklı miktarlarda buğulanmış veya köpürtülmüş süt eklenir.

Peki kökenleri nereden geliyor?

Cappuccino kahvenin kökeni İtalya’dan geliyor. Latte nin ise farklı ülkelerde farklı adları vardır. Latte nin mucidi aslında Amerika’dır. Flat white kahvenin Kökeni konusunda görüşler ikiye bölünmüş durumdadır. Yeni Zelanda mı yoksa Avustralya’mı bilinmiyor. Kesin olan bir şey var ki Pasifik’te bir yerde. Sizlere önce latte nin ne olduğunu ve evde kolayca nasıl yapacağınızı anlatmak istiyoruz.

LATTE NEDİR?  

Latte, her şeyin yumuşak ve ipeksi köpüğün etrafında döndüğü cappuccino nun büyük kardeşidir. Genellikle latte, tek veya çift shot espresso ile yapılır. İçeceğinizin ⅔’ü köpüklü süt ile buğulanmış süttür. Bir latte nin dokusu çok önemlidir. Latte nin güzel görünümüne biraz daha ışık verir. 

Lattenin kız kardeşi flat white kahveye dair de merak ettiklerinizi hemen öğrenebilirsiniz. 

 

LATTE NASIL YAPILIR?

5 ADIMDA EVDE LEZZETLİ SOĞUK LATTE NASIL YAPILIR?

Latte, süt köpüğü ile tercih edilen en ikonik espresso içeceklerinden biridir. Ferahlatıcı soğuk latte yapımında soğuk sütle kolayca köpük oluşturabilirsiniz. Espresso makinesine ihtiyaç duymadan hemde.

1.Uzun bir bardağa buz doldurun. Moka potta taze demlenmiş espressoyu dökün.

2. Sütü ve isteğe bağlı tatlandırıcıyı kavanozun ¾’ü dolduğunda bir kavanoza dökün.

3. Kavanozu sıkıca kapatın ve sallayın, sallayın, sallayın.

4. Süt köpüğünü buz ve espresso ile bardağa dökün.

5. Servis yapın ve keyfini çıkarın.

5 Adımda Evde Mükemmel Sıcak Latte Tarifi

1. Seçtiğiniz espressoyu demleyin.

2. Kahveniz demlenirken istediğiniz sütü mikrodalgaya ekleyin. Uygun bir kahve fincanında 30-45 saniye ısıtın.

3. Sütü ısıttıktan sonra, küçük bir çırpma teli alın. Süt köpürene kadar 15-30 saniye kuvvetlice ileri geri çırpın.

4. Kahveyi bir bardağa dökün. Köpürtülmüş sütü yavaşça kahvenin üzerine ilave edin.

Latte kahvenizi süsleyebileceğiniz mükemmel görsellere latte sanatı ndan fikir edinebilirsiniz. 

5. Köpük, kupanın tepesine yükselecek ve size geleneksel bir lattenin oldukça yakın bir kopyasını verecektir.

Latte Ne Zaman İçilir?

Latte geleneksel olarak bir kahvaltı kahvesi olarak düşünülür. 20. yüzyıldan beri kafelerde sıkça bahsedilmesine rağmen, muhtemelen 17. yüzyılda da bahsediliyordu. Avrupa ve İngiltere’de uzun yıllardır kullanılmasına karşın, aslen İtalya’dan gelir. 

Latte öncelikle bir kahvaltı kahvesidir. Ancak insanlar hala günün ilerleyen saatlerinde ve akşamın erken saatlerinde içmeye devam eder. Y kuşağının bu özel tatları tercih etme olasılığının daha yüksek olduğu iddia ediliyor. Şurupların ve diğer bileşenlerin eklenmesi de tamamen tat içindir.

Latte En Popüler Nerede Tüketilir?

Süt ile kahveyi birleştirme konsepti Avrupa’da uzun süredir devam eden bir gelenektir. Seattle’da popülerlik kazandığından beri sadece bir kafe ve kahve dükkanı geleneği olmuştur. Latte çeşitlerinin, Teksas, Kaliforniya, Orta Atlantik, Kuzeybatı Pasifik ve Orta Batı’da en çok satın alınan sıcak içecekler olduğunu gösteriyor.

Latte kahveler, Kanada, İngiltere ve Avrupa’nın birçok yerinde de popülerdir. İspanya, İtalya ve Fransa, latte ile eş anlamlıdır aynı zamanda. Milyonlarca Alman, Belçikalı, İsviçreli, Hollandalı ve tüm  İskandinav ülkeleri de dahil olmak üzere latteyi çok fazla tüketiyor. Finlandiya, yılda kişi başına tüketilen kahvelerde en başta zaten.

Okyanus’da kahve tüketim rakamları biraz daha düşük. Güney Amerika’da birçok Brezilyalı kahve içiyor, ancak kıtanın geri kalanı daha az içiyor.  Afrika’nın çoğu az kahve içiyor, ancak bazı kuzey bölgeleri biraz daha fazla tüketiyor.  Asya ülkeleri belki de çay içmeye daha yatkındır, ancak latte satışları hala en yüksek kahve içecekleri arasındadır.

Latte Hakkında Ek Bilgiler

Popüler bir kahve çeşidi olan latte ye özel iki gün olduğunu biliyor muydunuz? Latte, kültürümüz üzerinde önemli bir iz bırakmayı başardı anlaşılan. Sonuç olarak latte ye ait iki özel günümüz var;

  • 7 Ekim Ulusal Latte Günü.
  • 3 Aralık Ulusal Nane Latte Günü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir