Kahve

Kahve Nasıl Öğütülür, Nelere Dikkat Edilmeli?

filtre-kahve-1

Kahve içme kültüründe yeniyseniz eğer içeriğimizde bahsedeceğimiz kahve çekirdekleri ve kahve çekirdeklerinin öğütümü ile alakalı yeterli bilgi birikimine sahip olacaksınız. Kahve çekirdekleri genel olarak 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar filtre kahve, espresso kahve ve türk kahve olarak bilinmektedir. Kahve çekirdek öğütme işleminde ise birçok çekiliş tarzı bulunmaktadır.

Kahve Öğütme Boyutları Nelerdir?

Kahve çekimlerinde 7 adet öğütme boyutu bulunmaktadır. Bunlar genel olarak açıklamaları ile aşağıda verilmiştir.

Ekstra Kalın Kahve Çekirdeği:

Ekstra kalın çekim boyutu en büyük kahve çekirdekleri boyutundan oluşmaktadır. Kahve çekirdek boyutu karabiber ile birebir benzemektedir. Karabibere benzetildiğinden dolayı birçok insan bunu karıştırmaktadır. Kahve çekirdeği ne kadar çok alın olursa tadım olarak daha az bir acı tada sahip olacaktır. Ekstra kaba kahve çekirdeği ile demleme işlemi yapmak filtre kahve yapmayı kolaylaştıracaktır.

Kalın Kahve Çekirdeği:

Ekstra kaba kahve çekirdeği boyutundan biraz daha ince bir çekirdek yapısına sahiptir. Bu kahve çekirdeği boyutu genel olarak french press, kahve fincan demleme ve süzgeç işleminde kullanılmaktadır.

Orta Kalın Kahve Çekirdeği:

Orta kalın kahve çekirdeğini bir talı kaşığı ile incelemeye çalışırsanız eğer kum tanesi gibi bir formatta olduğunu anlayacaksınız. Orta kalın kahve çekirdeği genellikle akıllı damıtma araçlarında veya cafe solo makinelerine hitap etmektedir.

Orta Kahve Çekirdeği:

Orta kahve çekirdeği birçok kahve dükkanında görebileceğiniz bir öğütme yöntemidir. Şu ana kadar içmiş olduğunuz filtre kahve orta çekim kahve çekirdeklerinden oluşmaktadır. Görünüş olarak ise deniz tuzunun öğütülmüş haline çok benzemektedir.

Orta İnce Kahve Çekirdeği:

Orta ince kahve çekirdeği genellikle damla yönetimi kullanan cihazlarda espresso yamak için kullanılan kahve öğütme sistemidir. Bu kahve çekirdekleri kalın öğütme kahve çekirdeklerine göre tadım bakımından biraz daha acı bir tada sahiptir. B u acılık oranı kahve çeşitlerine göre farklılık göstermektedir.

İnce Kahve Çekirdeği:

İnce öğütülmüş kahve çekirdeği öğütülmüş olarak sipariş edilen kahvelerin birçoğunda bu öğütme yöntemi kullanılmaktadır. Kahve satan birçok iş yerine paketlemede orta ince kahve çekirdeği öğütme işlemi gibi bu öğütme sistemide yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ekstra İnce Kahve Öğütme:

Ekstra ince kahve öğütme yöntemi genellikle pudra şekeri kıvamında olmaktadır. Türk kahvesini sert seven kişilerin tercihi bu yandan olmaktadır. Ekstra acı ve sert türk kahvesi içmek istiyorsanız eğer ekstra ince çekilmiş kahve çekirdeği kullanmanız gerekmektedr.

Filtre Kahve Faydaları Nelerdir?

Sabahları günlük olarak bir fincan içeceğiniz filtre kahve sizin gününüzde birçok faktörü etkilediğini içeriğimizde yer verilmiştir.

Bunlar kısaca başlık olarak;

  • Enerji artırma özelliğine sahiptir.
  • Kalp ritim bozukluğu yaşayan kişilerde ise bu rahatsızlığının giderilmesinde yardımcı olacaktır.
  • Depresyona girme riskini azaltmaktadır.
  • Kilo vermek isteyen kişilerde ise iştah kapatma özelliğine sahiptir.
  • Diyabet (1 ve 2) gibi hastalıklara yardımcı olur.
  • Üst solunum da problem yaşayan kişilere de rahatsızlıklarında yardımcı olur.
  • Günlük olarak ortalama 3 kupa filtre kahve içmek felç kalma kalp krizi geçirme riskinizi ortadan kaldırır.
  • Antioksidan özelliği ile hastalıklara karşı korur.

Sizlerde filtre kahve almak için caykahvepazari adresini ziyaret ederek kahve alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir