Kahve

KAHVE İŞLEME 101

Her kahve aynı değildir. Aslında, farklı çekirdek çeşitlerine ek olarak, kahve çekirdekleri için çeşitli farklı işleme yöntemleri vardır. Kahve işlemenin ana yöntemleri şunları içerir: yıkama, bal işleme ve doğal işleme. Bu yöntemler farklı sonuçlar verir ve bazı çekirdekler kökenlerine, lezzet profillerine ve türlerine bağlı olarak belirli bir yönteme daha uygundur. Daha detaylı bilgi için sizlere konu başlıkları altında bilgi verdik.

Kahve Çekirdeklerinin İşleme Yöntemleri

Kahve çekirdek işleme yöntemi olarak genellikle 3 farklı yöntem kullanılır. Bunlar Yıkanmış kahve çekirdekleri, Bal işleme yöntemi, Doğal işleme olarak ayrılmaktadır. Hadi beraber inceleyelim.

Yıkanmış Kahve Çekirdekleri:

Mevcut ticari kahve çekirdeklerinin çoğu yıkama yöntemiyle işlenir. Bu işleme yöntemi, kahve çekirdeklerinin gerçek tatlarının parlamasını sağladığı için özellikle özel, tek kaynaklı kahveler için popülerdir. 

Kahve yıkamak, taze çekilmiş kahve kirazlarının dış katmanlarının çıkarılması için hamur haline getirilmesini içerir. Daha sonra, müsilaj adı verilen hamurlu tabaka, ıslatma ve fermantasyon veya “yıkama” yoluyla çıkarılır. Daha sonra soyulan kahve çekirdekleri kurutularak kavurma işlemine tabi tutulur. Kahveye bağlı olarak, bazı çekirdekler yarı yıkanır veya tamamen yıkanır. İşlemin sonunda geriye hiçbir aroma eklenmemiş, sadece saf çekirdek ve baştan sona berrak olan yeşil kahve çekirdeği kalır.

Bal İşleme:

Bal ile işlenmiş kahve, adını ortaya çıkan ürünün tadından değil, işlem sırasında çekirdeğin kendisinin genellikle yapışkan hissetmesinden alır. Kahveyi bal işlemek için, çekirdekte kalan iç hamur müsilajı ile dış kiraz tabakası çıkarılır. Bundan sonra, çekirdekler, hamurdaki bileşiklerin iç çekirdeğin içine nüfuz etmesine izin vermek için belirli bir süre ve nem içeriği için ıslatılır ve kurutulur. 

Hamurlu çekirdekler yeterince uzun süre kuruduktan sonra, müsilajı çıkarmak için öğütülür ve kavrulmaya hazır yeşil kahve çekirdekleri üretilir. Genel olarak, bu işlem, diğer popüler kahve işleme yöntemlerinden daha fazla hassasiyet ve daha fazla zaman gerektirir, ancak nihai sonuç genellikle daha meyveli, daha az asitli bir kahve verir.

Doğal İşleme:

Doğal olarak işlenmiş kahve, aslında meyvenin içindeki yeşil kahve çekirdeklerini ortaya çıkarmak için dış katmanları çıkarmadan önce kahve kirazının kurumaya bırakıldığı orijinal işleme yöntemlerinden biridir. Popülaritesini geri kazanan bu yöntem, tutarlılığı sağlamak ve meyvelerin istenmeyen fermantasyonunu veya küflenmesini önlemek için yoğun bir hassasiyet gerektirir. 

Doğal olarak işlenmiş kahve, hem vişne hem de müsilaj olmak üzere tüm meyvenin, kuruturken kahve çekirdeklerine nüfuz etmesini ve doğal tatlarını vermesini sağlar. Yeşil çekirdekler kavrulup demlendikten sonra, doğal olarak işlenmiş çekirdeklerin ayırt edici tatları ve aromaları anında ve belirgindir. Tıpkı özel şaraplar gibi, içtiğiniz kahvenin yöresinden iklimine kadar doğal işleme yoluyla terörünü gerçekten anlayabilirsiniz.

Kahve çeşitlerimizi incelemek için sitemizi ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir