Kahve

Kahve Demleme Hakkında Püf Noktaları Nelerdir?

Kahve isteminin bir çok anlamı vardır: Kahve yapmanın kültüre, coğrafi bölgeye ve kişisel alışkanlıklara göre değişen birçok yolu vardır.

Kahve hazırlamanın farklı yöntemleri, içeceğin tadını ve yoğunluğunu değiştirir. 

Moka Pot ile Kahve Demleme Yöntemi Nedir?

Piyasadaki pratik kapsül makinelerinin görünümüne rağmen, moka pot ile kahve hazırlamak tamamen bir İtalyan ritüeli olmaya devam ediyor. Moka Pot, 1933 yılında Alfonso Bialetti tarafından icat edildi, adının kökeni, özellikle Arabica kalitesi olmak üzere kahve üretiminin ilk ve en ünlü alanlarından biri olan Yemen’deki Moka Pot şehrinden geliyor. 

Moka Pot kahve makinesi, ısıyla temas eden suyla doldurulacak bir hazne, kahve ile doldurulmuş ve haznenin üzerine yerleştirilmiş bir filtre ve içinden geçerken içeceği dolduran boş bir üst kısımdan oluşur.

Moka Pot ile mükemmel kahveyi yapmak için birkaç kolay adımı uygulamanız yeterlidir:

 • Tankı vanaya kadar su ile doldurmayın.
 • Su oda sıcaklığında olmalı, çok kireçli olmamalıdır çünkü kahvenin nihai kalitesinden ödün verme riski vardır.
 • Moka Pot filtresini preslemeden çekilmiş kahve ile doldurun, sadece dinlendirin.
 • Kahve hazır olduğunda, kahve çıkar çıkmaz Moka Pot’u ocaktan alın: içecek asla kaynamamalı çünkü damakta tatsız olacaktır.
 • Kahve makinesini kullandıktan sonra temizlemek için deterjan kullanmamak daha iyidir: sadece kaynar su altında durulayın.
 • Ayrıca filtre özenle temizlenmelidir, çünkü içinde içeceğin hijyenini tehlikeye atabilecek kalıntılar ve tortular birikebilir.
 • Yeni alınmış veya bir süredir hareketsiz duran Moka Pot için, ilk kahveyi yapmadan önce içinde biraz sıcak su ile kaynatmakta fayda var.

French Press ile Kahve Demleme Yöntemi Nedir?

French Press, sıcak infüzyona dayalı kahve hazırlama sistemidir. Sistem muhtemelen 19. yüzyılın ortalarında Fransa’da icat edildi, ancak ilk olarak 1931’de İtalyan tasarımcı Attilio Calimani tarafından patentlendi.

French Press dünyada oldukça yaygındır ve kullanıldığı ülkelere göre farklı isimler alır: Yeni Zelanda, Avustralya ve Güney Afrika’da franse pers, Fransa’da cafetière à piston, Büyük Britanya, Hollanda ve Fransa’da kafeterya ile anılır. 

French Press sistemi ile mükemmel bir kahve hazırlamanın sırrı, sıvı içinde en az sayıda partikülün asılı kalmasıdır ve bu nedenle orta öğütme seçilmesi önerilir. Kahve bulanıksa, bu nedenle biraz daha kaba öğütülebilir, kahve çok ince öğütülürse, filtrenin tıkanması ve silindirde çok yüksek basınç oluşturarak pistonun inmesini zorlaştırma riski vardır. 

French Press sistemi, içinde piston bulunan bir cam sürahiden oluşmaktadır. French Press ile kahve hazırlamak için prosedür şudur:

 • French Press’i düz ve kuru bir yüzeye koyun.
 • Kolu sıkıca tutun ve pistonu dışarı çekin.
 • Her 200 ml su (bir su bardağı)için kahve haznesine bir yemek kaşığı kahve (7-8 gram) koyun.
 • French Press’e sıcak, kaynar olmayan su dökün. (sıcaklık 96 ° ‘yi geçmezse daha iyi)
 • 4-6 dakika arası kahveyi demlenmeye bırakın.
 • Pistonu tekrardan basınçlı olarak ittirin. Ancak yavaşça ve nazikçe aşağı doğru bastırın (hem en iyi sonuç için hem de sıvıyı dışarı sıçratmamak için).
 • Her kullanımdan sonra French Press’i su ve hafif bir deterjanla yıkamanız ve ardından iyice kurutmanız tavsiye edilir.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi hazırlamak için gereken malzemelerden biri cezvedir. Çok ince öğütülmüş kahve (gelenek çekim yöntemlerinden biri kullanılmasını söylenir). Prosedür aşağıdaki gibidir:

 • Cezve’ye kişi başı 50 ml su ekleyin
 • Arzu edilen tatlılık derecesine göre şeker ekleyin.
 • Kahveyi karıştırın.
 • Kısık ateşte kaynatın.
 • Ocaktan alın ve ince çekilmiş kahveyi ekleyin. (fincan başına 2 çay kaşığı)
 • Kahveyi daha sonra köpürene kadar iki kez arka arkaya kaynatın.
 • Kaynama ile diğeri arasında cezve ocaktan alınmalıdır.
 • Kahveyi servis etmeden önce, telvenin çökelmesini hızlandırmak için bir çay kaşığı soğuk su ekleyin.

Son olarak kahveyi servis edin. Türk Kahvesi küçük yudumlarla içilerek tozun dibe çökmesine neden olur.

Filtre Kahve Yapmanın Bin Bir Yolu

Amerikan kahvesi olarak da bilinen filtre kahve, dünyada kahve hazırlamak için en yaygın kullanılan yöntemdir ve Amerika, Asya ve Kuzey Avrupa’da oldukça yaygındır. 

Bunu yapmak için kağıt filtre kağıdına ve bir V60’a ihtiyacınız var, alternatif olarak özel bir makine de mevcuttur. Kahve orta öğütülmüş olmalı, ne çok ince (kahve fazla çekilecek, acı bir tada sahip olacak) ne de çok kaba (kahve az çekilecek, aroması değişmiş olacaktır). 

Makine ile hazırlık: Makinenin haznesini suyla (40 gr kahve için bir litre) doldurun ve filtre tutucunun altına boş bir filtre kahve içeceğiniz herhangi bir kap yerleştirin. Kağıt filtreyi filtre tutucu bölmesine yerleştirin, ardından kahveyi ekleyin ve eşit şekilde dağıtın. 

Makineyi açın, su kaynama noktasına getirilecek ve kağıt filtreden akmaya başlayacak ve ardından kupanıza veya filtre kahve haznesine dökülecektir. 5 dakika içerisinde Filtre kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz.

Dripper ile hazırlık: prosedür aynıdır, ancak bu durumda manuel olarak yapılır. İçinde kahve bulunan filtre V60’ın üst kısmına yerleştirilir, üzerine dairesel hareketlerle yavaş yavaş kaynayan su dökülür. Su filtreleri olarak daha fazlası eklenir. Süzülen kahve sürahinin alt kısmına düşer; İşlem tamamlandıktan sonra filtreyi çıkarın ve kahveyi dökün.

Sizlerde artık kahve içmek için filtre kahve seçimi yapabilirsiniz. Hangi kahveyi seçeceğinize karar veremediyseniz. Sizlere yardımcı olacak içeriğimizden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir