Kahve

Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Tatile mi çıktınız? İş seyahatine mı çıktınız? Evde içtiğiniz içecekleri özlediğinizin farkındayız. Ama asla üzülmeyin dünyanın neresine giderseniz gidin değişmeyecek tek bir içecek var o da Kahve olacaktır. Sizler için bu yazımızda dünyanın her yerinde bulabileceğiniz kahve çeşitlerini birleştiriyoruz.

Americano

İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya semalarında konumlanmış olan Amerikan askerler, İtalyan askerlerin işte aşırı derece sert olan espressoya alışkın olmadıkları biliniyordu. Bu durumda Amerikan askerler esperssoya su ekleyerek içmeye başlamıştır. Böylelikle Americano Kahve çeşidini bulmuşlardır.

Espresso

Espresso 1900 yıllarda İtalyanlar tarafından dünyaya tanıtmıştır. En hızlı şeklide yapılan kahve türüdür. Espresso basınçlı su ile yapılmaktadır. Küçük porsiyonlar ile servis edilmektedir. Miligram başına düşen kafein oranı diğer kahve türlerine göre daha çoktur. İçim olarak filtre kahveden daha serttir.

Filtre Kahve

Filtre Kahve dünya çapında en çok bilinen kahve türüdür. Birçok yöresel kahve blend kahve çeşitleri bulunmaktadır. Genel olarak içimi orta seviyedir. Espresso ile kıyaslanacak olursa filtre kahve daha hafiftir. Filtre kahvenin elek boylarına kalitesini ayırt edebilirsiniz.

Türk Kahvesi

İlk Türk Kahvesi Etiyopyalı keçi çobanı tarafından bulunmuştur. Keçi çobanı Khalid keçilerini otlatmaya çıkardığı zaman keçilerin kırmızı bir bitki yiyerek enerji depolayarak çocuklar gibi sıçramaya başlıyorlardır. Khalid bu durumu gördükten sonra bitkinin farkına varmıştır. Ve Türk Kahvesi ortaya çıkmıştır.

Doppio

Genellik çok sert bir kahve türüdür. Kahve dünyasında karşılığı ise duble veya double espresso olarak bilinmektedir. Doppio espresso makinesi ile yapılmaktadır. Ortalama 16 – 18 gram taze çekilmiş kahve ve 50 – 70 ml basınçlı su ile yapılır.

Cold Brew

Ana baz madde olarak Filtre Kahve alınmıştır. Filtre Kahveden farkı ise soğuk su ile demlenmesidir. Soğuk filtre kahve ortalama olarak 20 saat demlenmektedir. Filtre Kahveye kısayla daha sert bir içim şekline sahiptir. Kahve çekirdekleri orta veya ince büyüklüklerdedir.

Sütlü Kahveler

Şekerli kahveler genel olarak içinde süt ve aroma bulunduğu için tadım olarak sade kahvelere göre tadım ve içim olarak daha yumuşak yapıya sahiptir. Gün içinde şeker ihtiyacınızı aşağıda verilmiş olan kahvelerden karşılayabilirsiniz.

Flat White

Flat White kahve ilk olarak Fraser Mclnnes tarafından Yeni Zelanda Wellington’da bulunmuştur. Flat White köpürmeyen az yağlı süt ile cappuccino yapmaya çalışırken bulmuştur. Flat White espresso ve az yağlı süt ile yapılmaktadır.

Macchiato

Macchiato, espresso ve süt ile yapılan bir kahve türüdür. Fakat diğer süt ile yapılan kahveler kıyasla daha az süt kullanıldığı için kahveyi baskılamamaktadır. Siz de espresso kadar sert olmayan bir filtre kahve istiyorsanız yapmanız gereken klasik Macchiato içmek olacaktır.

Mocha

Diğer kahvelerden farklı olarak içinde çikolata barından kahvelerden biridir. Çikolata ve kahvenin eşsiz aromalarında oluşan bir kahve içmeye kimse hayır diyemez. Mocha isim olarak ilham aldığı İtalya’nın Torino kentine aldığı düşünülüyor.

Cappuccino

Cappuccino espresso bazlı en popüler kahve türlerinden biridir. Kahve severler özellikle üstünde bulunan süt köpüğünü çok severler. Sıcak buharda süte yapılan köpürtme işlemi ile kahve üstünde kadifemsi bir yüzey olur. Cappuccino ismi İtalya’da bulunan meşhur kahve evlerindeki bir içecek olan Kapuziner’den almaktadır.

Yukarıda vermiş olduğumuz kahve çeşitleri Dünya’nın birçok yerinde bulabileceğiniz kahve türlerdir. Seyahatlerinizde içebileceğiniz ve istediğiniz yerde bulabileceğiniz tek içecek kahvedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir