Kahve

French Press Nedir?

Tartışmasız en popüler ve en çok kullanılan demleme cihazı french presse bir göz atalım. Çoğumuzun evinde vardır. Bizim için bilinmeyen bir demleme yöntemi değil ama kimin icat ettiğini biliyor muyuz? Neden French press deniyor? Tarihinden, preslemenin modern yollarına kadar her şeyi burada bulacaksınız.

French presste filtre kahve, bitki çayı gibi birçok konuda size yardımcı olur. Genelde tek kişilik boyutlardadır. Kahve yaparken kahvenizi french presste demlenmeye bırakarak, işlerinizi halledebilirsiniz. Demlendikten sonra hızlıca kahvenizi tüketebilirsiniz. French pressle bunaltıcı yaz aylarında da evde kolayca cold brew demleyebilirsiniz.

French Pressin Efsanevi Tarihi

Herhangi bir yazıda biraz tarih gereklidir, öyle değil mi? Yeryüzündeki ilk tasarımın 1852’de Fransızlar tarafından yapıldığı doğrudur. Onu kimin icat ettiği konusunda tahmin edebileceğiniz gibi bazı tartışmalar var. Fransızlar mı, İtalyanlar mı?

Bilmiyor olabilirsiniz ama french press, 1933’te İtalyan, Milanolu tasarımcı Attilio Calimani tarafından İtalya’da icat edildi. İlk patenti alındı.

Bugün bildiğimiz kahve makinesinin ilk patenti İtalyanlardan geliyor. Biz french presse Fransız versiyonunu demeyi tercih ettik. French Press ayrıca dünyanın farklı yerlerinde la (a) cafetière, kahve pistonu veya kahve presi olarak da adlandırılır. 

James Hoffmann‘ın ‘’Dünya Kahve Atlası’’ adlı kitabında dediği gibi, “kahve demlemenin en az kullanılan yönteminin” belgelenmiş ilk kökenleri 1852’ye kadar uzanıyor. Yeniliklerini yapan iki kişi Fransız Mayer ve Delforge idi. 

French Press Basit Kahve Demleme Ekipmanı

French pressi kahve demlemeye giriş seviyesi olarak hayal edin. Kullanımı kolaydır ve özel kahveye ilgisi olmayan kişiler tarafından bilinir. Çekirdeklerin tazeliği ve demlemeden hemen önce öğütülmeleri çok önemlidir. Suyun sıcaklığı gibi belirli adımlara dikkat edilirse lezzetli demlemeler mümkündür. French press, lezzetli bir fincan kahve hazırlamak için kesinlikle büyük bir potansiyele sahiptir. 

French Presste İyi Kahve Nasıl Demlenir?

French Press ile kahve yapmanın çok kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Kahveyi ve sıcak suyu koyun, dört dakika bekleyin ve keyfini çıkarın.

Kahvenizin taze olduğundan emin olun, isteğinize göre öğütün ve su sıcaklığına dikkat edin.

Gerekli Malzemeler;

  • 15 gr kahveye 225 ml su
  • Su sıcaklığı 92-94 C
  • Öğütme boyutu – orta öğütme.

Hemen nasıl yapıldığına geçelim. 

  • Kahve dozu veya demleme oranı oldukça basittir, her 225 gr su başına 15 gr kahve. Zevkinize en uygun olanı bulana kadar ayarlayın.
  • Su sıcaklığı ve taze ve filtrelenmiş, 94C, 92C ve 90C su ile demlemeyi deneyin ve tadıyla denemeler yapın.
  • Demleme süresi ise tavsiye edilen süre 4 dakikadır. 

#Mükemmel kahve demlemek için çok avantajlı happy başlangıç kitine göz atabilirsiniz. 

French Preste Kahve Demlemenin İncelikleri

French pressi ısıtın: Kaynattığınız suyla kahveyi demlemeye başlamadan önce french pressi sıcak suyla ıslatın. Bu yöntem, ekipmanın içini ısıtacak ve demlenme aşamasında kahvenin soğumasını engelleyecektir. Kullanacağınız fincanı da ısıtmanız gerekli aynı zamanda.

Kronometre tutun: French pressle kahve demlerken yapacağınız en büyük hata, süre tutmadan demlenme süresini ayarlamak olacaktır. Bu durumda hem soğuk, hem de çok acı olan kahveyi muhtemelen dökmek zorunda kalacaksınız. Tüm bunları önlemenin en kesin yolu, damak tadınıza göre belirlediğiniz demlenme süresini kronometre tutarak, süzmek ve keyifle içmek olacaktır.

 

French Presin Yararları

French Preste Kahve Demlemek Çok Kolaydır

Diğer kahve demleme ekipmanlara göre French pressin kullanımı çok kolaydır. Kahve demlemeye yeni başlayan kahveseverler için ilk adımda tercih edilecek en iyi ekipmandır. 

 Yardımcı Bir Ekipmana İhtiyacınız Kalmaz

Diğer birçok ekipmanda olduğunun aksine filtre kağıdı gibi ekipmanlara ihtiyacınız kalmaz. French press, dünyanın en zor ekipmanlarıyla yakalayacağınız lezzeti tek başına size verir.

 Elektriğe İhtiyaç Duymaz

Kahve makinesinde olduğu gibi priz, fiş gibi aletlerle uğraşmazsınız. Dilediğiniz yere götürebilir ve kullanabilirsiniz.

Çok Kolay Temizlenir

French pressi, normal bir bulaşık yıkar gibi temizleyebilirsiniz. Sizi kesinlikle uğraştırmaz. Ofis yada kamp alanları için oldukça uygundur.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir