Kahve

French Press ile Filtre Kahve Demleme

filtre kahve

Bugünlerde oldukça havalı bir görünüme sahip olan French Press çok popüler. Alışılagelmişin dışında bir kahve demleme yöntemi olan French Press, ortaya çıkardığı tatla da diğerlerinden farklılaşıyor. Bugün bu yazıda gelin French Press neymiş, nasıl bir kahveye ihtiyacınız var bir bakalım.

French Press Nedir? Ne İşe Yarar?

French Press, Fransızların farklı şekilde kahve demleme sevdasıyla ortaya çıkardığı bir kahve demleme yöntemidir. Fransızlar bu yöntemi ilk olarak şu şekilde buldular; suyu kaynattılar, içerisine öğütülmüş kahveyi ilave edip süzdüler. Aslında bu kadar basit. Önceleri tencerelerde yapılan bu kahve demleme şekli, İtalyanların French Press adlı ürünü ortaya çıkarmasıyla bugünkü tasarımına kavuştu.

french press kahve demleme

French Press’ in mantığı oldukça basit. Üç bölümden oluşuyor. İlk kısmı cam bir sürahi gibi düşünebilirsiniz. İkinci kısım delikli bir filtre ve son kısım ise metal bir piston. 

French Press ile Filtre Kahve Yapımı

French Press’ in nereden geldiğinden ve nasıl bir yapısı olduğundan bahsettik. Şimdi gelelim French Press’ le filtre kahve nasıl demlenir kısmına. Filtre kahve demlerken dikkat etmeniz birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki;

Öğütme Derecesi

French Press’ te kahvenin tam aromasını alabilmek için iri öğütülmüş bir kahveye ihtiyaç duyarsınız. Bunun dışında French Press filtresi büyük deliklere sahip olduğu için ince öğütülmüş kahve bu deliklerden geçecektir. 

Kahvenizi evde kendiniz öğütmek isterseniz kalınlık ayarını Himalaya tuzu büyüklüğünde yapabilirsiniz. 

Demleme Aşaması

Öncelikle suyunuzu kaynatın. Temizlediğiniz French Press’ inizi demlemeye hazır olması için sıcak suyla çalkalayıp boşaltın. Böylece kahveniz uzun süre soğumayacaktır. Bu sırada kaynattığınız suyu biraz bekletmeniz gerekiyor. Kaynar kaynamaz kahvenin üzerine döktüğünüzde kahvenizi yakarsınız ve acı bir tat ortaya çıkar. 

Kişi sayısına göre her fincan için bir yemek kaşığı kalın öğütülmüş kahve kullanabilirsiniz. French Press’ in filtresine koyduğunuz yeterli miktarda kahvenin üzerine sıcak suyu da ilave edebilirsiniz. Ekledikten sonra 4 dakika beklemenizde fayda var. Bu süre içerisinde kahveniz tüm aromasını suya verecektir. Fakat daha fazla bekletirseniz kahveniz yanacak ve acı bir tat bırakacaktır. Daha az bekletmeniz halinde ise aromasını tam olarak bırakamayacktır. Bu demleme aşamasında kahvenizi bir iki kere karıştırabilirsiniz. Sürenin sonunda ise pistonu yavaşça itin ve kahveniz hazır.

French Press ile Sütlü Filtre Kahve Yapımı

French Press ile filtre kahvenizi sütlü demlemek isterseniz 2 önerim var. İlki: 

Öncelikle filtre kahvenizi normal olarak demlenmeye bırakın. Bu sırada sütünüzü kaynama derecesine gelmeyecek kadar ısıtın. Ardından filtre kahvenizi bardağın yarısına kadar doldurup kalan yarısına da ısıttığınız sütü doldurabilirsiniz. Miktarları damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. 

İkinci önerim ise sütlü köpüklü bir macchiato isteyenlere 🙂 Yalnız bu biraz zahmetli olabilir. 

Temizlediğiniz French Press’ inize ısıttığınız sütü alın. Pistonu bir süre aşağı yukarı hareket ettirerek sütünüzün köpürmesini sağlayın. İyice köpüren sütü bardağınızın ağzına kadar boşaltın. Ardından French Press’ inizi temizleyip bu kez normal bir filtre kahve demlemelisiniz. Demlenen kahvenizi de bu köpüklü sütün üzerine döktüğünüzde ortaya 3 katmanlı bir içecek çıkıyor. Köpük katı, kahve katı ve sütlü kahve katı. Bu güzel görünüm ve eşsiz tadı dışarda aramak yerine evinizde kolayca denemenizi tavsiye ederiz.

French Press İçin Hangi Filtre Kahve

French Press ile filtre kahve demlemek kolay fakat bir o kadar da dikkat gerektirir. Orta veya ince çekilmiş kahveniz varsa bu ekipmanla demlediğiniz kahve çok lezzetli olmayacaktır. French Press ile demlenen kahve, su ve kahve yüzey alanı dar olduğu için çok sert bir içim sunmaz. Daha aromatik tatlar sevenler bu demleme yöntemini sevecektir. 

Kalın ve taze çekilmiş bir kahveniz olduğunda, French Press’ iniz de varsa kaliteli bir kahve deneyimi sizi bekliyor demektir. Çay Kahve Pazarı’ nın siz siparişi verdikten sonra 24 saat içerisinde taze çekilip paketlenen kahveleriyle bu mümkün.

French Press ile Filtre Kahve Demleme Süresi

French Press, Türk kahvesi kadar hızlı hazırlanmasa da bir Cold Brew gibi saatler süren bir demleme süresine sahip değildir 🙂 Yukarıda da anlattığım gibi French Press ile kahve demlerken ihtiyacınız olan 4 dakikadır. Kahvenizi cam kaba koyun, üzerine sıcak suyunuzu ekleyin ve 4 dakika bekleyin. Şimdi pistonu iterek filtre kahvenizi bardağa koyabilirsiniz.

French Press’ te Başka Neler Yapılabilir?

French Press, genelde filtre kahve demlemek için kullanılıyor. Aslında yapısı gereği bitki çayları veya diğer demleme ile elde edilen içecekleri demlemede de rahatlıkla kullanılabilir.

french press

Tıpkı filtre kahve demler gibi suyunuzu kaynatın. Melisa, papatya gibi çayları hazne içerisine koyun. Üzerine sıcak suyu ekleyip demlenmesini bekleyin. 4 dakika içerisinde bitki çayınız hazır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir