Kahve

Flat White Nedir?

Flat white kahve bir süredir dünya çapında kahve dükkanlarının menülerinde en başta yer alıyor. Flat white kahvenin ne olduğunu biliyor muyuz? Şimdi flat white kahvenin tarihine, nasıl yapıldığına ve onu latte ve cappucino dan ayıran özelliklerine bir göz atalım. 

Flat white sütlü ve espresso bazlı bir içecektir. Az miktarda süt ve ince bir köpük tabakası ile yapılır. Güçlü bir kahve tadı vardır. Sütlü ve farklı kahve arayanlar için mantıklı ve ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.  

Flat white, espressonun tadını en iyi şekilde tatmanıza izin veriyor. Buharda pişirilmiş sütün kremalı hissine sahip bir kahve istiyorsanız harika bir seçim olacağını belirtmek istiyorum. 

Flat White Kahvenin Tartışılan Tarihi

Flat white kahvenin Avustralya’dan mı yoksa Yeni Zelanda’dan mı geldiği konusunda bazı tartışmalar dönüyor. Sanırım bu tartışmalar hiçbir zaman son bulmayacak. Her iki ülkede flat white kahveye oldukça sahip çıkıyor. 1980’den beri ABD, İngiltere ve başka yerlerdeki menülerde de hızla yayılmaya başladı. 

Hazır kahvelerden espresso bazlı kahveye geçiş yapan tüketiciler, cappuccino dan daha lezzetli bir kahve arayışına girdiler. 

Flat white süt ve köpük eşliğinde hazırlanan espresso bazlı bir kahve çeşididir. Usta baristalar tarafından hazırlanan görüntüsü de kahveseverleri cezbeder hale gelmiştir.

Tipik cappuccino ve lattelerden çok daha küçük bir boyutta servis edilir.    

Flat White Kahveye Dair

Flat white kaliteli bir köpük ve iyi dengelenmiş bir espresso çekiminden kaynaklanıyor. Bu, espressonun tarifini gözden kaçırmadan sütü sürekli olarak buharlaştırmanız gerektiği anlamına gelir. Flat white, iyi yapıldığı takdirde kesinlikle lezzetli olacaktır. Bir kahvenin içsel lezzetini süt bazlı bir içecekte sergilemek harika bir yoldur.

Flat White ve Latte Arasındaki Fark

Herkesin merak ettiği bir konuya da açıklık getirmek istiyorum. Flat white kahvenin latte ile arasındaki farkı merak ediyor olabilirsiniz. Tek fark flat white kahvenin daha az süt ile hazırlanmasıdır. Latte de 180 ml süt kullanılırken flat white kahvede 120 ml süt kullanmak yeterlidir. Flat white kahvenin tek farkı budur. 

10 Adımda Mükemmel Flat White Kahveniz Hazır

Nasıl oluşturacağınıza dair hiç bir fikriniz yoksa; flat white kahve de desen nasıl yapılır?  kısmına tıklamanız size yardımcı olacaktır. 

İhtiyacımız olan malzemeler;

 • Espresso
 • Buğulanmış Süt
 • Buhar çubuklu/kollu kahve makinesi
 • Seramik kahve fincanı
 • Süt kabı

Dilerseniz nasıl yapıldığına hemen geçelim.

 1. Pürüzsüz bir flat white deneyimi için double espresso shot hazırlayın.
 1. Espressonuzu hazırlamadan önce sütünüzü köpürtün.
 1. Süt köpürtmenizin sonraki aşamalarında espressonuzu demlemeye başlayın.
 1. Sütünüzü köpürttükten sonra, istenmeyen büyük hava kabarcıklarını gidermek için sürahiyi hafifçe sallayın veya masaya vurun.
 1. Süzgeçli kahve makinesinin kaşık kısmına ince öğütülmüş en sevdiğiniz kahveden 18 gr ekleyin.
 1. Üzerini parmağınızın yardımı ile düzeltin. Hafifçe tezgaha vurun. Eşit şekilde yayılmasını sağlayın.
 1. Süzgeçli kaşığı yerine taktıktan sonra espressonuzu pişirmeyi başlatın. 
 1. Yaklaşık 20-25 saniye sonrasında espresso suyunun daha açık bir renkte yani fındık rengini aldığını göreceksiniz. Bu aşamada işlemi bitirmeniz gerekir. Kahve tozundan alınması gereken tüm aromalar mükemmel bir şekilde geçtiği anlamına gelir. Suyun akmasını kesmezseniz espressonuzun yoğunluğu ve aroması gidecektir. 
 1. Son olarak, 120 ml köpürtülmüş sütünüzü espressoya dökün. Bu sütün üzerinde zengin bir köpük olacaktır. 
 1. Flat white’ınızın tadını çıkarın!

Dipnot: Nasıl yapıldığına geçmeden önce flat white kahvenin üzerinde desenler oluşturmak isterseniz bunun için çok fazla egzersiz yapmanız gerekecektir. Tam burada bir iki tüyo vermek istiyorum. İhtiyacınız kadar süt köpürtün. Dilediğiniz desenleri kahvenin yüzeyinde oluşturmaya başlayın. 

Flat white kahvenizi hazırlayabileceğiniz en taze kahvelere https://caykahvepazari.com/espresso/ adresinden kolayca ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir