Kahve

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

filtre-kahve

Filtre kahve dünyada en yaygın olarak tüketilen içeceklerin biri şüphesiz. Güzel aroması ve pratik hazırlanışı ile şüphesiz bizlerinde gün içerisinde tercih etmiş olduğu içeceklerdendir. Peki filtre kahve nasıl yapılır ve yapım esnasında püf noktalar nedir? Gelin birlikte inceleyelim.

Filtre Kahve Yoğunluğu ve Aroması

Filtre kahve yapılırken ilk dikkat etmemiz gereken şey kahvenin yoğunuluğudur. Filtre kahve yaparken aklımıza takılan en önemli nokta sanırım ne kadar suya ne kadar kahve koyulması sorusudur. Kahve yoğunluğunu nasıl seviyorsanız buna göre bir demleme süreci oluşturmanız gerekir.

Kendiniz için doğru yoğunluğu bulmak için ise tek bir yol vardır. Sık sık farklı yoğunlukta demlemeler yapmanız ve en doğru yoğunluğa karar vermeniz gerekir.

Diğer bir yandan dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise filtre kahve aroması olması gerekmektedir. Eğer güzel bir aroma elde etmek istiyorsan en önemli unsur kahvenin taze çekilmiş olmasına özen göstermektir. Eğer taze çekim kahve tüketme imkanımız yoksa kahveyi doğru saklama yöntemlerini uygulamamız gerekir.

Filtre Kahve Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kullanılacak suyun arıtılmış su olmasına özen gösterilmelidir. Eklenecek olan suyun kireç oranı ne kadar çok olursa filtre kahveden alacağınız tadım notaları ve aromaları o kadar az olur.
 • Önemli kriterlerden biri ise suyun sıcaklığıdır. Kahve çekirdeklerinin çözünmesi, aromasının çıkarması için ideal su sıcaklığı aralığı 90 ile 93 C olması gerekmektedir. Su sıcaklığı ne kadar yüksek olursa kahveden acımtırak tat alma olasılığınız o kadar yüksel olacaktır.
 • Kahve ölçeklendirme işlemi ise 1,5 tatlı kaşığı filtre kahveye 300 ml su eklenmesi gerekmektedir.
 • Kahvenizin yumuşak olmasın istiyorsanız 2 yolu vardır. Bunlardan biri eklemekte olduğunuz suyu 50ml daha fazla ekleyerek tadını yumuşatabilirsiniz. Ya da kahvenizin içine süt ekleyerek bu işlemi yapabilirsiniz.

Filtre Kahve Çeşitleri?

Çaykahve Pazarı sitemizde toplamda 9 adet filtre kahve çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan 7 tanesi yöresel filtre kahve çeşitlerindendir. 2 tanesi ise ustalarımız tarafından hazırlanan Blend Filtre Kahve çeşitlerindendir.

Yöresel Filtre Kahveler

 • Guatemala Filtre Kahve
 • Brezilya Filtre Kahve
 • Costa Rica Filtre Kahve
 • India Filtre Kahve
 • Colombia Filtre Kahve
 • Sumatra Filtre Kahve
 • Santos Filtre Kahve

Çaykahve Pazarı Blend Filtre Kahveler

 • Skylab Blend Filtre Kahve
 • Voyager Blend Filtre Kahve

Makinesiz filtre kahve nasıl yapılır?

Evde makinesiz filtre kahve yapma yönetimi olarak sizlere birçok yöntemden birini anlatacağız. Bunun için bir filtre kahve kağıdı, ve bir bardak yeterli olacaktır. İlk olarak kahve için ekleyeceğiniz suyu kaynatınız, kaynayan suyu 1, 2 dakika dinlendirin. Ardından 1,5 tatlı kaşığı kahvenin içine bir miktar suyu ekleyin. Suyun az miktarlarda eklemeye devam ediniz. Artık filtre kahve içmeye hazır hale gelmiştir.

Soğuk filtre kahve nasıl yapılır?

Soğuk filtre kahve yapmak için gerekli olan malzemeler taze çekilmiş filtre kahve, kavanoz, soğuk su ve süt (isteğe bağlı olarak). Bir kavanozun içine taze çekilmiş filtre kahveyi ekleyin. Ardından soğuk suyu ekleyin, kavanozu bir tahta kaşık yardımı ile karıştırın. Ardından kavanozun ağızını kapatın ve buzdolabına yerleştirin. Buzdolabında yaklaşık olarak buzdolabında 15 saat kadar bekletin. 15 saat dolduktan sonra kahvenizi çıkartın, kahveyi bir süzgeç yardımı ile çekirdeklerinden arındırın. İsteğe bağlı olarak süt ekleyerek soğuk filtre kahvenizi yumuşatabilirsiniz.

Çaykahve Pazarı olarak siz değerli müşterilerimiz sipariş işlemi gerçekleştirdikten sonra filtre kahve çekim işlemi yapılmaktadır. Kahvelerimiz tazeliğiniz koruması için kilitli craft torbalar içinde gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir