Kahve

Filtre Kahve Demleme Püf Noktaları

Geleneksel Filtre kahve demleme yöntemleri ile birçok şeklide filtre kahve demleyebilirsiniz. Filtre kahve demleme sırasında aroma ve tat olarak net bir şekilde almak için çeşitli püf noktalar bulunmaktadır.

Denemek istiyorsanız veya zaten biliyorsanız ve evde hazırlamak için bir yöntem arıyorsanız, bu kılavuzu izleyin, mükemmel bir filtre kahvesi elde etmek için 5 temel ipucunda derlediğimiz bazı yararlı ipuçları bulduk. 

Chemex sizin filtre kahve demlemenize kolaylık sağlayacak makinedir. Tüm özel mağazalarda ve çevrimiçi mağazalarda satılmaktadır. En klasik püf noktalardan biri olan suyu doğru sıcaklığa ısıtmaktadır.

Mükemmel bir Filtre kahveye sahip olmak için kahve öğütmek önemlidir. normal çekirdek boyutu gibi değil, çekirdekler iri olmalı. Öğütmenin espresso da olduğu kadar ince olması gerekmez.

Bu nedenle aroması daha güçlü ve yoğundur ve espressodan daha fazla miktarda su gerektirir. Yaklaşık 7/8 gram çekilmiş kahve ile hazırlayabilirsiniz, her biri 100-150 milimetre su ile espressosnuz hazır olur. Espresso hazırlarken daha keskin bir içim için 100, 150 ml su yeterlidir. Daha yumuşak bir içim tercih edenler su miktarını arttırabilir.

Hazırladığınız içeceğin tadını kaybetme riskine girmemek için su miktarını aşmamaya özen gösterin.

Doğru şekilde ayarlanması gereken noktalardan biri ise öğütme şeklidir. İyi bir sonuç ve iyi ve lezzetli bir filtre kahve elde etmek istiyorsanız orta öğütme şeklinde çekilmelidir.

Mükemmel Bir Filtre Kahve İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mükemmel bir Filtre kahve için prosedür basittir, ancak aşağıda verilen kurallardan ödün vermemek için harfi harfine takip edilmelidir. Depo içerisindeki suyu ısıtmaya başlar, doğru kaynama noktasına geldiğinde çekilmiş kahveyi üzerine ekleme yapmaya başlar.

Filtre kahve makinesi ile yapacağınız filtre kahve ile chemex ile yapacağınız arasında dağlar kadar fark olabilir. Bunlardan bir çiçeklenme farkı. Filtre kahve makineleri çiceklenmeye dikkat etmezler, direk suyu eklemeye devam eder.

Chemex ile filtre kahve hazırlamada ise kahveyi ekledikten sonra 50 ml su ekleyin ve bu suyun çiçeklenme oluşması aşamasında asla üzerine su eklemeyin ilk eklediğiniz su bitmeye yakın suyu ekleyin. Bu durumda aroma ve tadım notlarının daha net bir tat ortaya çıkardığının farkına varacaksınız.

Tavsiye

Filtre kahve çekirdeklerini hava almayan saklama kabında ve nem ve güneş ışığı girmeyen odalarda muhafaza etmeniz önerilmektedir.

Bir diğer yapılmaması gereken durumlardan biri ise, suyun kaynadıktan sonra direk kahve üzerine eklenme durumu bu, durumda filtre kahvenin tadı değişebilir, tadı yanabilir.

V60 İle Sıra Dışı Bir Filtre Kahve Hazırlayın

Klasik cam sürahiye alternatif olarak tüm evlerde bulunan sade bir demlik kullanabilirsiniz. İhtiyaç duyulan şey, ince bir filtre kahve kağıdıdır.

Evde v60 ile en güzel şeklide filtre kahve demleyin. Bunun için gerekli olan malzemeler öğütülmüş filtre kahve, filtre kahve kağıdı, arındırılmış sıcak su olacaktır.

Arındırılmış suyu su ısıtıcısı ile veya ocakta kısa bir süre içinde kaynatın. Ardından filtre kahve kağıdınızı V60 içine yerleştirin. V60 altına kahve içeceğiniz kupayı yerleştirin. Sıcak su ile filtre kahve kağıdının her yerini ıslatın. Bu ıslatma bahanesi ile kupanızıda ısıtmış olacaksınız.

Ardından öğütülmüş filtre kahvenizi filtre kahve kağıdı içine ekleyin. Burdaki püf noktalardan biri kaynatılan suyu en az 2 – 3 dakika bekletin. Yoksa öğütülmüş kahveyi yakabilirsiniz.

Ardından yavaş bir şeklide kahve çekirdeklerinin üzerine gelecek şekilde suyunu ekleyin. Filtre Kahve kağıdına suyunuzu değdirmeyin.

Kahveniz artık hazır afiyet ile içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir