Kahve

Filtre Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Filtre Kahve çeşitleri oldukça fazladır. Kahve çeşitleri olarak en çok bilinen türler yöresel filtre kahve türleridir. Yöresel Filtre kahveler ise en çok tercih edilen kahveler arasındadır. Yöresel Filtre Kahveler ise genellikle 7 türden oluşmaktadır. Bunlar genellikle Kolombiya, Brezilya, Costa Rica, Guatemala, Sumatra, Hindistan ve Santos olarak bilinmektedir.

Filtre Kahve Çeşitleri

Çaykahve Pazarı ekibi olarak toplam da 7 adet yöresel filtre kahve çeşidimiz bulunmaktadır. Yöresel Filtre Kahve çeşitleri olarak en çok bilinen tür Brezilya Filtre Kahve olarak bilinmektedir. Yöresel filtre kahve çeşitleri genel tür olarak kahve yetiştiriciliği ile nam salmış olan ülkeler yer almaktadır. Ülkeler içinde de ayrılan bu filtre kahve çeşitleri farklı farklı isimlerde yer almaktadır. Aşağıda toplamda 7 adet yöresel filtre kahve çeşidi yer almaktadır.

Guatemala Filtre Kahve

Guatemala filtre kahve ülkenin görkemli dağlarında yetiştirilen bir kahve çekirdek türüdür. Avakado bahçelerinin bulunduğu ortamlarda yer verilen kahve yetiştiriciliği önem taşımaktadır. Guatemala Filtre Kahve çekirdek olarak baharat tadım notalarına yer vermektedir.

Kolombiya Filtre Kahve

Kolombiya Filtre Kahve Güney Amerika bölgesinde yetiştirilen kahve türüdür. Yıllık ortalama üretim olarak 11 milyon torba kahve çekirdeği hasatı yapılmaktadır. Kolombiya filtre kahve yetiştirilme bölgesi olarak 3 sıra dağdan oluşmaktadır. En iyi kahve çekirdekleri ise Doğu ve Merkez sıra dağlarında yetişmektedir.

Costa Rica Filtre Kahve

Costa Rica Yöresel Filtre Kahve tadım notaları ve asidite olarak orta yoğunlukta bir yapıya sahiptir. Filtre Kahve çeşitleri arasında yer alan Costa Rica Filtre kahve kaliteli kahve çekirdeği yetiştirme konusunda 1. numaradır. Costa Rica’da devlet kanunlarından biri ise kahve çekirdek yetiştiricileri içindir. Kanun ise şöyledir; kahve yetiştiricileri en iyi kahveyi yetiştirmek zorundadır.

Sumatra Filtre Kahve

Sumatra Filtre Kahve, kahve sevmeyen birini bile kahveye başlatacak cinsten kahvedir. Çikolata ve badem tadım notalarına sahip olan Sumatra Filtre Kahve asidite olarakta düşüktür. Yeni başlayan kişiler için başlangıç kahvesi olabilecek bir kriterdedir.

Brezilya Filtre Kahve

Yöresel Brezilya Filtre Kahve, dünya kahve yetiştirme ve dağıtımı konusunda 1. sırada yer almaktadır. Filtre Kahve çeşitleri arasında yer alan Brezilya Filtre Kahve kahve içen kişilerin en az bir kez içtiği filtre kahve türüdür. İnsanlar bu Brezilya Filtre Kahve türünü içtiği için asidite ve sertlik olarak normal düzeyde hissetmektedir.

Santos Filtre Kahve

Santos Filtre Kahve, Brezilya’da yetiştirilen bir kahve çekirdek türüdür. Genellikle aroma ve asidite olarak ortlama bir seviyededir. Tadım notası olarak ise tarçınlı nüanslara sahiptir. Santos Filtre kahve 3 çeşit bölgeye ayrılmıştır. Santos Filtre kahve denilince insanların aklına ilk gelen şey kalitedir. Kahve çekirdeği olarak AA elek boyuna sahip kahve çekirdeleri üretilmektedir.

Hindistan Filtre Kahve

Hindistan Filtre Kahve, baharat çeşitlerinin en çok olduğu bölgelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Muson rüzgarları ile havalandırılan hindistan filtre kahve bu sayede asidite oranı azalmaktadır ve aroma bakımından artırılmaktadır. Hindistan filtre kahve baharat aroması yanı sıra kakule, biber ve karanfil aromaları da bulunmaktadır. Ülke genelinde yıllık ortalama 4.600.000 torba kahve yetiştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir