Kahve

Mükemmel Bir Espresso Servis Etmenin 10 Altın Kuralı

Size bazı tüyolar vermeye karar verdik, mükemmel espressoyu sunmak ve en güzel damakları bile fethetmek çocuk oyuncağı, günden güne tekrarlanması gereken bir alışkanlık olsun diye titizlikle uyulması gereken on değerli altın kural

Espresso Servis Etmenin 10 Kuralı

1. Doza dikkat edin

Bir kahve hazırlarken her zaman akılda tutulması gereken ilk kural, onu hazırlamak için seçeceğimiz karışımın miktarına doğru ve gerekli dikkati göstermektir. Aslında, bir fincan espresso yaklaşık 7 gram kahve gerektirir. Uzun bir kahve için matematiksel olarak iki katına çıkarılması gereken ve dolayısıyla cappuccino, macchiato, Fas gibi tüm çeşitler ve genellikle menüde sunulan olanaklar için ayarlanabilen bir doz.

2. Makineyi Kalibre Edin

Elbette mükemmel sonucu elde etmek için öğütücü-dozlayıcıyı hassas bir şekilde kalibre etmek de aynı derecede önemlidir . Bu durumda öneri sadece, çalıştığımız odada tedarik edilen profesyonel kahve makinesinin üreticisi olan ana şirket tarafından önerilen dozlara bağlı kalmaktır. Genel olarak, bu tip bir belirti buluyoruz: bir doz espresso için, iki doz iki katı için.

3. Ayara dikkat edin

Makine ayarı kahve nedenle çizmek, düzgün profesyonel enstrüman ayarlamak için başka önemli adımdır ve mümkün olan en iyi ürün müşterilere hizmet verilecek. 

Enstrümanın ayarıyla ilgili olarak, kazan, pompa ve musluk olan üç temel unsurla ilgili üç kesin göstergeyi izlemeliyiz:

  • Kazan basıncı 0,9 ile 1,0 bar arasında olmalıdır;
  • Pompa basıncı ise 8 ile 10 bar arasındadır;
  • Son olarak, musluğun sıcaklığı en fazla 88 ile 90 °C arasında salınım yapmalıdır.

4. Kahve Ekstraksiyonu: Zamanlar ve Miktarlar

Profesyonel makinemiz doğru bir şekilde kurulduğunda, espresso kahveyi en etkili ve aynı zamanda hızlı bir şekilde çıkarmanın zamanı gelmiştir.

Ayrıca bu alanda, dikkatli ve zamanında takip edildiğinde bize mükemmel bir sonucu garanti eden öneri ve tavsiyeler vardır. Gerçekten de, bir espresso kahve yaklaşık 25 ml kahve içermelidir ve pompanın açıldığı andan itibaren 25 saniye içinde çekilmelidir. Kahve miktarını iki katına çıkarmak zorunda kalırsak elbette iki katına çıkarın, ancak dikkatli olun, musluğun her zaman yeterince sıcak tutulmasını ve bu nedenle kahvenin sağda servis edilmesini sağlamak için hazırlama süresi 30 saniyeyi geçmez. sıcaklık. istenen. 

Zamanla otomatik hale gelen bu kurallara uyulmaması, yetersiz preslemeye, çok sıkı bir kahveye, çok kaba öğütmeye neden olabilir. Espressoyu daha az lezzetli hale getirecek ve dolayısıyla daha az beğenilecek tüm unsurlar.

5. Kahvenin İnişi

Musluktan inen espressoyu gözlemlerken makineden nasıl çıktığına odaklanabiliriz çünkü belki de mekanik, otomatik ve dolayısıyla özel bir ilgi görmeye alıştığımız bu unsur bile bazı şeyleri saklı tutar. sürprizler. Aslında, kahvenin mükemmel olması için, süzülmenin bir fare kuyruğuna veya bir çay kaşığından yavaşça kayan bala benzemesi gerekir. Ancak bu etkiyi gözlemlersek, kahve hazırlamanın bu aşamasında zaten sonucun muhtemelen tatmin edici olacağından emin olabiliriz.

6. “Doğru” Renk

O halde bardağa girdikten sonra sonucu da gözlemlememiz gerekiyor çünkü evet, espresso kahve için “doğru” bir renk var. Her zaman aynı tipte olması ve aynı karışımı kullanması şartıyla, hazırladığımız her kahve için hemen hemen aynı şekilde çoğaltılması gereken, bazen daha koyu çizgilere sahip kırmızımsı kahverengi bir kahverengi tonu . 

Tabii ki, makineyi değiştirirsek veya farklı bir karışım seçersek soru değişir. Bu durumda tavsiyemiz, en iyi espressomuzun aldığı rengi belirlemeye çalışmak ve sonuç olarak onu her seferinde mümkün olduğunca benzer şekilde kopyalamaya çalışmaktır.

7. Krem Evet Mi Hayır Mı? 

Bar espresso kahve de krema varlığı ile karakterizedir . Onun da hemen tanımayı öğrenmemiz gereken çok özel özellikleri var: aslında kalınlık her zaman 2-3 mm civarında olmalı, kesinlikle kompakt olmalı ve hava kabarcığı içermemelidir. Kısacası, her espresso için en azından görsel olarak mükemmel kremanın prototipi olmalıdır.

8. Krema ve şeker

En talepkar müşteriye sunmak istediğimiz espressoyu hazırlarken hafife alınmaması gereken bir diğer unsur da krema ve şeker arasındaki ilişki ve çatışmadır ki espressoyu tatlandırmak için kullanmayı sevenler için çok önemli bir noktadır. . Aslında, temel kural, şekerin aniden değil, yavaşça batmadan önce krema üzerinde birkaç saniye yüzebilmesini gerektirir.

9. Bir zevk meselesi

Kahve makinesi doğru bir şekilde kurulduktan ve espressonun tüm estetik yönleri gözlemlendikten sonra, bir fincan başarısının kilit unsuru olan tada odaklanmak da yararlıdır. Aromatik , dolgun, hafif acılık ve ağızda kalan uzun bir tada sahip: Bu unsurların bir karışımı, en zorlu damak tadına bile hakim olmanın sırrıdır.

10. Bakım Meselesi

Espresso servisine yönelik el kitabımızı, bir kez elde edilen başarının tekrarlanabilir olmasını sağlamak için bazı ipuçlarıyla sonlandırıyoruz. Aslında öğütülmüş kahvenin aromasını çok çabuk kaybettiğini hatırlamakta fayda var. Bu nedenle, her akşam dispenseri bir fırça ile boşaltıp temizlemeli ve öğütücü-dozaj makinesinden alınan ilk birkaç doz kahveyi her zaman atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir