Kahve

COLD BREW Nedir?

   Bir bardak buzlu kahvenin serin tadından daha tatmin edici çok az şey vardır belkide. Havalar ısındıkça hemen hemen herkes koşarak soğuk bir kahve içmek ister. Her nasılsa bir başkası tarafından yapılan soğuk kahvenin lezzeti damağımızda kalıyor. Kışın en çok özlediğimiz içeceklerden biridir soğuk kahve. Bu yazımda cold brew nedir, cold brew nasıl yapılır, cold brew tadı nasıl? gibi en çok merak edilen soruları püf noktalarıyla en sade şekilde anlattım. Üstelik seninle  evde lezzetli bir cold brew hazırlamanın sırlarını paylaştım.

Hazırsan başlıyorum. 

Cold Brew-Soğuk Demleme Nedir?

   Evde soğuk kahve yapmanın birden fazla yolu var. En sevilen yöntemi ise soğuk demleme yöntemidir. Taze öğütülmüş kahveyi soğuk suyla demleyerek karışımı bir gece boyunca buzdolabında bekletme işlemine soğuk demleme yani cold brew tarifi denir. Bir sonraki gün karışımı süzerek en sevdiğin cold brew bardağında servis edebilirsin. İçerisine buz eklemen gerektiğini neredeyse unutuyordum. Güçlü ve soğuk tadından fazlasıyla etkileneceğine eminim. Tadı filtre kahveye göre daha yumuşak ve pürüzsüzdür. 

6 Adımda Mükemmel Kolay Cold Brew Nasıl Yapılır?

  Cold brew yapımına gelecek olursak, cold brew kahve aslında sıcak demlenmiş kahveden daha pürüzsüz bir tada sahiptir. Tek fark, soğuk demleme (cold brew) daha fazla zaman alır. Ama tadı beklemeye değer!  

Hazırlama Süresi:10 Dakika

Demleme Süresi:12 Saat

İhtiyacımız Olan Malzemeler:

 • İri Çekilmiş Kahve
 • 4 Su Bardağı Su 
 • Sürahi veya Kavanoz
 • French Press veya Kumaş filtre 

1.Adım: Kahvenizi Öğüt

  Soğuk demleme işlemi için iri çekilmiş kahveye ihtiyacın olacak. Bu kısımda önceden öğütülmüş kahve kullanmanı tavsiye etmiyorum. Evde öğütme aletin yoksa, taze çekirdek kahve satın alabilirsin. Satıcıdan ince öğütmesini isteyebilirsin. Bir fincan öğütülmüş kahve kullanmalısın. Yaklaşık 100-150 grama denk geliyor. 

2.Adım: Su Ekleyin

  Öğütülmüş kahveni bir sürahi ya da kavanoza ekledikten sonra 4 su bardağı soğuk su eklemeye başlayabilirsin. Burada kullanacağın kavanoz veya sürahi boyutunun bir önemi yok. Dikkat etmen gereken en önemli nokta filtrelenmiş su kullanman gerektiğidir. Aksi takdirde çeşme suyu kahvenin tadını bozabilir.  

3.Adım: Artık Karıştırabilirsin

   Soğuk kahveni yeterince karıştırarak 24 saat buzdolabında bekletmeye başlayabilirsin. Demleme süresi ne kadar uzun olursa lezzetide aynı oranda artacaktır.

4.Adım: Demlemeye Bırakabilirsin

   Cold brew kahveni minimum 15 saat buzdolabında bekletmen gerekir. Tadının tam anlamıyla oturması için biraz sabırlı olmalısın. Maksimum 24 saat sonra cold brew kahven hazır! 

5.Adım: Cold Brew Kahveni Süzebilirsin

   Soğuk demlenmiş kahveni ister bir süzgeçten geçir, istersende bir French Press yardımıyla cold brew kahveni kolayca süz. 

6.Adım: Buz Küplerini İlave Edebilirsin

   En sevdiğin cold brew bardağının içerisine buzları artık ekleyebilirsin. Süzgeçten geçirdiğin kahvenide ilave ettikten sonra servis edebilirsin! 

Not: Cold brew sütlü de tercih edilebilir. 

Evde Mükemmel bir Soğuk Kahve Demlemek için 3 Önemli İpucu 

 • Çekim Şekline İyi Karar Ver:İri çekilmiş kahve, gece boyunca kahvenin acılaşmasını engeller. 
 • Doğru Oranda Kahve ve Su Kullan:Tarifte verilen ölçülere elinden geldiğince uymanı tavsiye ediyorum. Zamanla kendi damak tadına en uygun ölçüyü bulacağından eminim. Fakat ilk deneme için risk almamalısın. 
 • Yavaşça Süzmeye Başla:Mümkün olduğunca yavaş bir şekilde süzebilirsin. Kağıt filtre kullanmanı önermiyorum çünkü, yırtılma olasılıkları yüksek. French Press veya kumaş bir filtre tercih edebilirsin. 

Not: Bunların yanı sıra en az 15 saat buzdolabında beklet ve filtrelenmiş su kullan. 

Cold Brew Kahvenin 4 Etkili Faydası

    Cold brew faydaları saymakla bitmez fakat en önemli konulara senin için aşağıda değindim. 

 1. Düşük Asitli Bir İçecektir: Normal kahveyle kıyaslandığında sıcak bir işlem uygulanmadığı için asiditesi diğer kahvelere oranla daha azdır. Böylece reflü gibi mide sorunlarıyla daha az karşılaşılır.
 2. Antioksidan İçerir: Antioksidan bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bizi hastalıklardan korur. Yine ısıl bir işlem uygulanmadığı için antioksidan içerir. 
 3. Sağlıklı Olmayan İşlemler Yapmana Gerek Kalmaz: Düşük asiditesinden dolayı ekstra bir tatlandırıcı eklememize gerek kalmaz.
 4. Yağ Yakımını Mükemmel Bir Şekilde Hızlandırır: Cold Brew saatlerce demlendiği için kahve içerisine daha fazla aroması siner. Bu da diğer kahvelere oranla yağ yakımını daha fazla hızlandırır.   

İlgini Çekebilir; Cold brew kahve için damak tadına en uygun kahvelere https://caykahvepazari.com/ adresinden bakabilirsin.

Şimdiden afiyet olsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir