Kahve

Brezilya Filtre Kahveye Dair Her Şey

Başka ülkelerin kahve geleneklerine dalmaktan ve kahve tariflerini merakla izlemekten büyük keyif alıyoruz.

Yıllar boyu kültür ve gelenekle dolu bir kahve arayışındaysanız, dünyanın en büyük kahve üreten ülkelerinden biri olan Brezilya filtre kahve, mükemmel bir seçim olacaktır. 

BREZİLYA FİLTRE KAHVESİNİN İLGİNÇ HİKAYESİ

İlginç bir şekilde, kahve çekirdeklerinin Brezilya’ya özgü olmadığını keşfettim. İlk olarak Fransızlar tarafından ithal edildiğini öğrendim. 

Kahve 1770’ler de Rio De Janeiro’da yaygınlaşmaya başladı. Tabi kahve o zamanlarda sadece evlerde tüketiliyordu.

Amerika ve Avrupa’da kahve talebi artmaya başladığında Brezilya kendi kahvesini ihraç etmeye başladı. Ülke genelinde kahve tarlalarının sayısı da artmaya başladı.

Küresel talebe ayak uydurmak git gide zorlaştı elbette. İlk kahve endüstrisi başlangıçta kölelere bağlıydı, ancak 1888’de kölelik kaldırıldı. Kahve tarlası sahipleri göçmenlerle çalışmaya başladığında ise büyüyen sanayi endüstrisi ağırlıklı olarak İtalya, İspanya ve Japonya’dan göçmenleri çekti.

Genişleyen iş gücü endüstrisi için inşa edilen demiryolu, kahve pazarının satışlarının patlamasına neden oldu.

1920’de Brezilya Dünya kahvesinin %100’ünü sağlıyordu. Kahvenin, ülkenin yerlisi bile olmadığı düşünülürse hiç fena değil aslında.

Dünya çapında küresel kahve üretimi arttıkça, Brezilya’nın ihracattaki payı düşmeye başladı. Yinede oldukça iyi gidiyorlar.  Günümüzde Brezilya, dünyadaki toplam kahve ihracatının yaklaşık %16’sını ihraç ederek, ilk sırada yer alıyor. Bu gerçekten çok fazla kahve çekirdeği demek!

Özetle;

 • Yıl 1727: Kahve bitkileri Brezilya’ya ilk kez Fransız yerleşimciler tarafından geldi
 • Yıl 1770: Rio de Janeiro’da kahve tarlaları kuruldu. 
 • Yıl 1800: Göçmenler kahve tarlalarında çalışmaya başladı ve Brezilya kahve endüstrisi patladı.
 • Yıl 1920: Brezilya kahvesi üretimi zirveye ulaştı ve Dünya kahvesinin %100’ünü sağladı.

BREZİLYA FİLTRE KAHVESİNİN KÜLTÜREL AÇIDAN ÖNEMİ

Frank Sinatra’nın ‘’There’s an Awful Lot of Coffee in Brazil’’ şarkısını yazmasının bir nedeni var aslında. Brezilya uzun zamandır kahve seven bir ülke. Kafeinli içeceklerin toplumlarının her alanına nüfuz ettiği görülüyor.

Brezilya’da kahve genellikle ziyaretçileri karşılamanın, ticari işlemlere başlamanın ve misafirperverliği göstermenin bir yolu olarak kullanılır. Amerika’da bir röportaj veya iş toplantısı sırasında birisinin size kahve veya su ikram etme şekli ile aynıdır. 

Brezilya kahvesinin kendine özgü tadı, çekirdeklerinin nasıl yetiştirildiğinden ve işlendiğinden geliyor. Aynı zamanda Brezilyalılar kahve hazırlamayı gerçekten çok seviyor. 

Brezilya’daki kahvenin tarihinden ve nasıl yapıldığı hakkında harika bilgiler vereceğim. Dilerseniz hemen geçelim.

Brezilya Filtre Kahvesi Nasıl Yetiştirilir?

Brezilya’da çoğu kahve tarlaları 10.000 metrekareden azdır. Tarlaların ortalama yüksekliği 1.100 metredir. 

Bu, çoğu Brezilya kahve çekirdeklerinin yüksek rakımda yetiştirildiği anlamına gelir.

Yüksek rakımda yetiştirilen kahveler genel olarak daha serttir. Kahve çekirdeğinin ne kadar kaliteli olduğunu bizlere gösterir. Yüksek rakımda yetiştirilen kahve çekirdeklerinin kahvenin tadını etkilediğini biliyor muydunuz?

Yüksek rakımda yetiştiği için tadım notalarında vanilya, çikolata veya ceviz aromaları vardır. Bu kadar popüler olmamasına şaşmamalı zaten 🙂

Özetle; 

 • Rakım Aralığı: Deniz seviyesinden 1100 metre.
 • Hasat: Mayıs–Eylül.
 • Yıllık kahve üretimi: 40–60 milyon torba.
 • Yaygın çeşitler: Bourbon, Typica, Caturra, Catuai, Acaia, Mundo Nova, Itacu.

Brezilya Filtre Kahve En İyi Nasıl Kavrulur?

Brezilya kahveleri doğal kavurma işlemi kullanılarak işlenir. Kahve çekirdekleri elle veya mekanik bir şekilde toplanır. Güneşte kurumaya bırakılır. Uzun süre güneşte bırakmak kahve çekirdeklerini sertleştirecek ve koyu kahve rengine dönüştürecektir. Gerçekten hassas bir süreç olarak kabul edilir. Brezilyalılar bunu mükemmelleştirmişlerdir.

En iyi Brezilya kahveleri tatlı bir ceviz aromasına ve düşük asidite oranına sahiptir. Yumuşak tadı, daha yoğun aromalı kahveleri dengelemek için kahve karışımlarında sıklıkla kullanılır. 

5 Adımda Mükemmel Brezilya Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Mükemmel filtre kahve yapmadan önce bilmeniz gereken çok önemli bir konu var. Kahvenizin her zaman taze olmasıdır.

Taze kahve olmadan iyi kahve olmaz. Kahve camiasında yazılı olmayan bir kuraldır.

İyi kahve içmek istiyorsanız lütfen bu kurala uyalım. Daha detaylı bilgi için filtre kahve hakkında 5 önemli bilgi konulu blogumuza göz atabilirsiniz.  

Taze Brezilya filtre kahve ye ulaşmanın en kısa yolu buradan geçer.

 1. Preste mükemmel Brezilya kahve demlemek için Brezilya filtre kahvenizi yaklaşık 7 gram kadar ilave edelim.
 2. Kaynamış temiz içme suyunu dairesel hareketlerle gezdirelim. 
 3. Burada sıcak suyun tamamını dökmeyelim. Nedeni ise kahvemizin göz göz kabarcıklanmasını görmemiz gerekiyor. Taze kahve olduğunu anlamamızın bir çok yöntemlerinden biridir. 
 4. 4 dakika demlemeye bırakalım.
 5. Demlenme süreci tamamlandığında bastona basınç uyguladıktan sonra kahveniz servise hazır. Aradığınız bütün kahvelere https://caykahvepazari.com/ adresi üzerinden anında ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir