Kahve

Americano Kahve Nedir?

Harika bir americano kahveden daha iyi ne olabilir? Americano kahve olarak adlandırılan sıcak su ve espresso ile yapılan bir espresso içeceğidir. Americano, bir veya iki shot espresso ile değişen oranlarda su ile hazırlanır.

Güçlü koyu espresso tadını hafifletmek için su ilave edilir. İsminin geldiği yer burası olabilir! Terimin tam kökeni belirsizdir, ancak 1970’lerde ortaya çıktığı düşünülmektedir. Americano kahve hakkında en çok merak edilen konu ise, americano kahvenin içerisinde süt olup olmadığıdır.

Hemen açıklıyorum.

Gerçek bir americano kahve kesinlikle süt içermez.

Bir espressoya su eklerseniz, o artık bir Americano kahvedir. Americano, tek veya çift shot espresso ile yapılabilir. 

Mükemmel Bir Americano Yapmak İçin Önemli İpuçları

 • Espresso makinesi ile mükemmel bir americano kolayca yapılır. 
 • Bir Americanoda espresso shot sayısı ile ilgili bir standart yoktur. İster bir ister iki shot espresso kullanılabilir. 
 • Her şeyden önce kahvenizin taze olmasına özen gösterin. Bu konuda bir fikriniz yoksa sizlere espresso kahve önerisinde bulunabilirim. 

8 Adımda Mükemmel Americano Nasıl Yapılır?

Americano yapmak, bir espressoya sadece sıcak su döküyormuşsunuz gibi görünebilir, ancak tarifte bundan daha fazlası var. 

Americano tarifiniz için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • Espresso makinesi
 • Espresso kahve çekirdekleri 
 • Kahve ölçeği 
 • Öğütücü 
 1. Kahvenizi ölçün: Kahve çekirdeklerinizi ölçün. Mükemmel americano için 14-18 gram kahveye ihtiyacınız olacaktır. 
 1. Kahve çekirdeklerinizi ince öğütün: Öğütücünüz, harika bir americanonun ilk adımı olan espresso yapmak için önemli bir araçtır. Bildiğiniz gibi, americano bir veya iki espresso çekimi ile yapılır. Bu nedenle, bir shot espresso yapmak için çekirdeklerinizi öğütmeniz gerekecek.
 1. İyi sıkın: Tamponlama, işlemin önemli bir parçasıdır. Çok iyi bir şekilde sıkıştırılması gerekir. 

 1. Porta filtreyi makineye yerleştirin:Mükemmel americano yapmak istiyorsanız porta filtreyi espresso makinesine yerleştirin.
 1.  Espressoyu hazırlayın: Makinenizde bir shot espresso demleyin. Taze bir duble espresso yapımının verdiği aroma gibisi yoktur, değil mi? Mutluluk aromaterapisi gibi.
 1. Sıcak suyunuzu ilave edin: Americano yaparken suyun ne kadar sıcak olması gerektiği konusunda bazı tartışmalar var. Çok sıcak suyun soğuması uzun sürüyor ve bu da tadı etkiliyor. Çok soğuk su ise espressonun kalitesini de biraz düşürüyor. Genel olarak, yaklaşık 70-76 derece ideal bir sıcaklık oluyor. 
 1. Espressoyu suya dökün: Suyun espressoya oranı, kişisel zevkinize göre ayarlamak isteyeceğiniz şeylerden biridir. Kahvenin yanmasını önlemek için espressoyu suya dökmeniz tavsiye edilir. Edinilen tecrübeler gösteriyor ki, espressoya su dökmek tadı bozuyor. Bardağınızdaki sıcak suya yavaş yavaş dökün. Süreci aceleye getirmeyin. Bu durumda yavaş hareket etmek daha iyi.  

AMERİCANO HAKKINDA MERAK EDİLEN BAZI SORULAR

Americano Da Ne Kadar Kafein Var?

Çift shot espresso içeren bir Americano’da yaklaşık 60 mg kafein bulunur.

İkili Veya Üçlü Americano Nedir?

Americano’nun önündeki sayı, içecekteki espresso çekim sayısını ifade eder. Bir duble Americano iki atış yapar ve bu böyle devam eder.

Americano Kahve De Süt Var Mı?

Americano sipariş ettiğinizde sütle gelmez. Daha sonra kahve demler gibi süt ekleyebilir veya buğulanmış süt isteyebilirsiniz. Yinede gerçek bir americano da süt bulunmaz.  

Buzlu Americano’yu Nasıl Yapabilirim?

Americanoyu buzlu yapmak için, espressoyu buz ve soğuk su ile bir bardağa ekleyin. Soğuk su, sıcak espressoyu anında soğutur.

Americano Kahveye Ne Kadar Su Eklenir?

Harika bir soru ve birden fazla cevabı olan bir soru. Bunun çeşitli oranları vardır.

 • Tipik americano oranı 2:1’dir. 1 ölçü espressoya 2 ölçü sıcak su eklenir. Bu oran, içeceğin hafifleştirilmiş bir espresso formu gibi hala koyu ve acı bir tadı olmasını sağlar.
 • Daha yumuşak ve daha hacimli bir kahve için 3:1 oranını kullanın. Bu oran americanoya hafif acı bir kahve tadı verir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir