Kahve

HIZLI KAHVECİ:AEROPRESS

Aeropress, tek seferlik harika bir kahve yapmanın iddia ediyorum ki en basit yoludur. Özellikle seyahat ederken tek bir harika bir fincan kahve yapmanın en iyi yolunu mu arıyorsunuz? 

İçindekiler;

 • Aeropress Nedir?
 • Aeropress Nasıl Kullanılır?
 • Aeropress Kullanmanın 5 Mükemmel Avantajı
 • Aeropress’te İyi Kahve Demlemek İçin Önemli İpuçları
 • Aeropress te Kahve Yapmak İçin Gerekenler
 • 9 Adımda Aeropress te İyi Kahve Nasıl Yapılır?

Biraz tuhaf görünebilir ama bu küçük ekipman çok iyi kahve yapıyor. 

AEROPRESS NEDİR? 

Kesin olan bir şey var; aeropress’in sadık hayranları, en iyi kahveyi onun yaptığını söylüyor. Kullanımı çok kolay olmasının yanı sıra, French Press gibi tam bir daldırma yöntemidir. Kahve ve suyu koyun, karıştırın, bir süre bekletin ve kağıt filtreden geçirerek bardağınıza bastırın.

Aeropress,  Alan Adler adlı bir mühendis, fizikçi ve Stanford öğretim görevlisi tarafından yaklaşık 10 yıl önce icat edilen basit bir alettir. 4 dakika süren kahveyi dökmek için geçen zamana karşı sabırsızdı. Biraz kurcaladı ve sıcak suyu kahvenin içinden çabucak sıkıştıran bir alet buldu.

Bu plastik alet, Adler’i hem kolaylığıyla hem de kahvenin tadıyla şaşırttı. Kahvenin dibinde acılık veya tortu bırakmadan çok temiz bir fincan kahve veren ince bir kağıt filtre geliştirdi. Kiti ticari olarak üretmeye başladı ve kahve severler arasında kült bir başarı haline geldi. 

AEROPRESS NASIL KULLANILIR?

Aeropress kullanmak biraz pratik gerektirir, ancak öğrendikten sonra bağımlısı olacaksınız. Seyahat etmek veya tek seferlik bir fincan kahve yapmak için mükemmel bir ekipmandır. Aeropress in nasıl kullanılacağı hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var. Başlıca adımlar şunlardır:

 1. Filtrelenmiş suyu 200-205 dereceye kadar ısıtın.
 1. Kahvenizi ölçün ve öğütün. 1 fincan kahve için sadece 3 yemek kaşığı kahveye ihtiyacınız var. Orta-ince öğütülmüş kahve her zaman için daha iyi olacaktır. Hafif kavrulmuş veya orta kavrulmuş kahveyi severiz. Tercihiniz bu ise koyu kavrulmuş kahve kullanabilirsiniz.
 1. Filtreyi ve kahveyi ekleyin ve çiçeklenmesine izin verin. Ardından, tüm zemini ıslatıp oturmasına izin vererek kahvenin 30 saniye çiçeklenmesine müsaade edin. Çiçeklenme, kahveden CO2 salıyor ve öğütmelerin büyümesine ve yükselmesine neden oluyor.
 1. Kalan suyu ekleyin, karıştırın ve ardından pistona basın. Ardından kahvenizi yapmak için kalan suyu ekleyin ve 20 kez karıştırın. Pistonu ekleyin ve tüm su filtreden geçinceye kadar aşağı bastırın. 

Ve bir aeropress böyle kullanılır! Birkaç kez pratik yaptıktan sonra vazgeçemeyeceksiniz. 

AEROPRESS KULLANMANIN 5 MÜKEMMEL AVANTAJI

 • Her şeyden önce, diğer kahve demleme yollarından çok daha az telaşlıdır. French pressin aksine, öğütücüye ihtiyacınız yoktur. Dökmenin aksine özel bir teknik gerekli değildir. Sadece dökün ve itin.
 • Aeropress hafif ve dayanıklıdır.Kırılacak camı olmadığı için seyahat için iyi bir seçenek.
 • Çok hızlı. Su ısındığında yaklaşık 60 saniyede bir fincan kahve yapabilirsiniz.
 • Aeropress, berrak, temiz tatlara sahip harika bir fincan kahve üretir. Gerçekten ilginç kahvelerin tadına bakmakla ilgileniyorsanız aeropress, tatların belirgin ve canlı olmasını sağlar.
 • Son olarak temizliği çok kolaydır. Aeropress in kapağını çıkarın ve içerisindeki kahve tortusunu çöp kutusuna dökün. Her şeyi bir durulama ile yapın ve işiniz bitti.

AEROPRESS TE İYİ KAHVE DEMLEMEK İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI 

Dediğim gibi, Aeropress te kahve yapmak diğer yöntemlere göre daha basit. Ancak yine de su sıcaklığına dikkat etmeniz gerekiyor. Kaynar su kahvenizi acılaştıracaktır. Sıcak ama kaynar olmayan su kullanmak önemlidir. Bunun için suyunuzu kaynatın ve kullanmadan önce yaklaşık 1 dakika ocakta bekletin. Her zaman için kaliteli ve taze kavrulmuş kahve kullanmak oldukça önemlidir. İşte kahve yapmak için en doğru zaman!

AEROPRESS TE KAHVE YAPMAK İÇİN GEREKENLER

 • Orta-ince öğütülmüş en sevdiğin filtre kahve. Sır: Farklı tatlar denemek istediğinde senin için özenle araştırdığım yöresel kahvelere göz atabilirsin. 🙂
 • Aeropress
 • Aeropress kürek
 • Aeropress filtre kağıdı
 • Su ısıtıcısı
 • Zamanlayıcı
 • En sevdiğin kupa

9 ADIMDA AEROPRESS TE İYİ KAHVE NASIL YAPILIR?

Aeropress, bizim sıkı favorimiz. Seyahat halindeyken en kullanışlı demleme ekipmanı. Hazırsanız başlayalım.

 1. Bir su ısıtıcısını kaynatın ve bir dakika dinlenmeye bırakın.
 1. Pistonu (Aeropress inizin iç haznesi) dış boruya sokun, böylece siyah kısım 4 numara ile aynı hizada olacaktır.
 1. Kahve kaşığınıza (yaklaşık 16g) kahve ekleyin. Orta-ince öğütülmüş olmasına özen gösterin.
 1. Zamanlayıcınızı hazırlarken, tüpü kaynamış suyunuzla doldurun. 1 numaralı kısma ulaşır.
 1. Küreğinizle beş kez karıştırın. Zamanlayıcınızı bir dakikaya ayarlayın ve başlatın.
 1. Filtre kağıdınızı filtre tutucusuna koyun. Üzerine sıcak su dökerek hazırlayın. Filtre kağıdını ıslatmak, kahvenizin tadının değişmemesini sağlar. Böylece sadece kahvenizin lezzetli aroma notalarını alırsınız.
 1. Aeropress inizin kapağını sıkıca kapatın. 
 1. 4 dakika geçtikten sonra, kupanızı baş aşağı yerleştirin ve aeropress inizi dikkatlice çevirin.
 1.  Kahvenizi demlemek için iç hazneyi dikkatlice aşağı itin.

Kahveniz artık hazır!

Denediğinizde yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. 🙂

Afiyet olsun! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir